„Все повече и повече имаме пациентки, на които яйчниковият резерв драстично спада не тогава, когато е нормално – някъде от 37 години нататък, а доста по-рано“, коментира д-р Георги Вакрилов пред „Хоризонт“. Затова специалистите съветват жените „да не отлагат репродуктивните си задачи“, вместо да дават години наред приоритет на професионалните си дела.
Докато репродуктивните функции на мъжа могат да се осъществят и в по-напреднала възраст, при жените това е ограничено във времето, уточнява д-р Вакрилов.
Към петия месец от ембрионалното развитие момичето има няколко няколко милиона яйцеклетки, при раждането те са милион, а към пубертета остават около 400 хиляди. „Тоест, една жена в репродуктивната си възраст около 30 години – между 15 и 45, прави около 360 овулации, по 12 на година. Може малко повече, малко по-малко, да кажем около 400. Типично е, че във второто десетилетие на живота тя е на върха на репродуктивните си възможности – от 18 докъм 30 години. След това репродуктивният потенциал започва да спада.“
Макар и безсимптомно, след 37-мата година на жената този потенциал рязко се свива, отбелязва специалистът. „И към 40-42 години тотално изчезват. Лошото е, че тези 37 години невинаги са 37. В добрия вариант това става чак след 40, но има много случаи, когато става и преди 37 години. Типично е, че в голям процент от случаите няма абсолютно никакви предвестници и симптоми.“
„Толкова много неща има в тоя свят – искам да ги видя, преди да се затворя в един апартамент с бебе“ – така изглеждат част от мотивите на жените да отлагат първото раждане, изтъква д-р Георги Вакрилов. „Моят съвет: най-хубаво се виждат нещата на тоя свят с децата, когато си заедно.“
Сред рисковите фактори за по-ранно изчерпвате на яйчниковия запас са хроничното тютюнопушене, свръхтеглото, операционни интервенции за отстраняване на част от яйчник, химиотерапия.
„Когато бяхме студенти и учехме гинекология, казваха, че ако ражда над 30 години за първи път, жената е възрастна първескиня“, спомня си д-р Вакрилов и допълва, че има добри и не толкова скъпи изследвания, с които жените могат да се информират за яйчниковия си резерв, преди да стане късно и да научат това по болезнения начин.
„Общодостъпни са, които биха могли да дадат информация на една жена какви са й репродуктивните възможности и какъв е потенциалът във времето, колко време може да чака. Лошото е, че ние изследваме тези неща тогава, когато дойдат тези жени вече с наболелия проблем.“
Специалистът съветва изследване на яйчниковия резерв да си направи всяка жена, навършила 30-35 години.
„Ако всичко е наред и има потенциал за тия яйчници да работят още години, може спокойно живее, да си прави кариера, да пътува и т.н. Но ако се окаже, че въпреки липсата на каквито и да е симптоми, този яйчников резерв е намалял – да побърза!“
Тази информация не е достатъчно популярна, за да може да достига до повече жени и то в по-ранна възраст, отбеляза в предаването „Рано в неделя“ Галя Георгиева, която лично е преживяла проблема и има близнаци благодарение на специализирана медицинска намеса.
„Никога не съм си мислела: „Точно на мен ли ще се случи“ и „защо точно на мен“. Наистина съм отлагала във времето това събитие в живота, поради значителни и не така значителни, вече сега погледнато, причини. В крайна сметка нищо не пречи и нищо не коства да се направи едно изследване, което отнема минути, не е болезнено, но дава информация за този яйчников резерв. И тогава жената може да прецени как да си развие живота.“
Пейо Пеев от група „Спринт“ е приел като лична кауза огласяването на проблемите на жените с репродуктивни проблеми. Част от инициативата е набирането на песни за поп и рок фестивала „София“.
„Даже една моя песен се записа – „Дете за мечта“, специално за тази кампания. Откриваме кампанията за набиране на песни в конкурса за нова българска песен. Целият фестивал подкрепя тази информационна кампания. Надяваме се, че ще помогнем на много млади момичета да чуят за нея.“
„Заглавието, което сложихме – „Да сверим биологичния си часовник“, смятаме, че наистина ще алармира“, подчертава Галя Георгиева.
Кампанията е получила подкрепата на Столичната община и много неправителствени организации, една от които е „Мечта за дете“. Предстои разпространяването на информационни брошури по темата в здравни и социални структури.
Още информация по темата - в звуковия файл.Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..