Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хипертонията e свързана и с други заболявания

Александровска болница
Снимка: БГНЕС

Високото кръвно създава риск от сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, както и от диабет. Всеки втори лекуван хипертоник у нас е с лош контрол на кръвното налягане, показват резултатите от проучване на Международното дружество по хипертония, представено на глобален научен конгрес в София. Проучването обхваща 1,5 милиона души от 90 държави.

Българската лига по хипертония изследва близо 3700 души от 21 области на средна възраст 58 години. 70 на сто от всички участници се оказват с високо кръвно, 670 са новодиагностицирани. 

"От гледна точка на познания за хипертонията имаме доста висок процент познание, което е великолепен резултат. От гледна точка на хипертониците на терапия също виждаме един великолепен резултат. Болшинството от хипертониците, знаете, приемат някаква терапия", каза проф. Арман Постаджиян, началник на кардиологичното отделение в болница "Света Анна".

Една от основните причини за тези диспропорции е нездравословният начин на живот, който водят сънародниците ни, смятат специалистите. 20,3 е процентът на пушачите, 30,7 на консумиращите алкохол поне веднъж седмично сред скринираните българи на средна възраст от 58.8 години, срещу 12,3% и 7,5% средно за света. Хората с наднормено тегло у нас са се оказали 38% срещу 28,6% средно за света, а със затлъстяване - 23%, срещу 11,5% за света, показват още данните.

"Реално погледнато за всеки от основните рискови фактори, като започнем от пушене, наднормено тегло, преживени инциденти, сме два пъти повече, отколкото реално погледнато са данните, които са за света. Извън конкретните числа за новодиагностицирани, неадекватно контролирани хора имаме и значим товар от съпътстващи рискови фактори", допълни проф. Постаджиян.

Картината не е по-различна и сред по-младото население 

11,5 е процентът на скринираните българи с диабет срещу 8,5 средно за света, 13,8% от сънародниците ни са преживели инфаркт срещу 4,3% за света. Два пъти повече са и българите, прекарали инсулт – 6,4%, срещу 3,2% средно за света.

Високото кръвно е сред водещите причини за прогресивно увреждане на бъбречната функция, посочи проф. Борис Богов от Александровска болница:

"48% от пациентите с хронично бъбречно заболяване, най-общо казано, са хипертоници. Двете групи диабетици и хипертоници правят повече от 2/3 от тези пациенти с хронично бъбречно заболяване. Няма изолиран пациент, който да е само с артериална хипертония, той или е с наднормено тегло, или е с метаболитен синдром, или е с диабет, или е с друго страдание, съдово, което да довежда и до хронично бъбречно заболяване. Така че връзката е пряка".

"Има пряка връзка между високото кръвно и съдовите заболявания, деменциите, паркинсона", заяви акад. Лъчезар Трайков, началник отделение в Александровска болница.

"Добрият контрол на артериалното налягане се явява гарант за намаляването на болести като исхемичен мозъчен инсулт, като съдова деменция, като болест на Алцхаймер. Промените, до които води лошият контрол на артериалното налягане, могат да доведат до появата на една болест на Алцхаймер 10 години по-рано", допълни академик Трайков. 

Здравето на българите е в по-голям риск, защото българите пият, пушат и вземат по-често медикаменти от средното ниво за света.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23