В британския парламент започна спешно обсъждане на законодателство, което предвижда прекратяване на практиката на преждевременно освобождаване на затворници, осъдени за терористична дейност.
Правителството бърза с приемането на закона до края на месеца, защото в противен случай по улиците на британските градове до края на годината могат да се окажат на свобода около 50 терористи на базата на сегашните разпоредби.
Последните две терористични нападения в Лондон бяха извършени точно от хора, излежали само част от присъдите си за терористична дейност.
Според новия закон осъдените за тероризъм няма да могат да излизат автоматично от затвора след излежаване на половината от техните присъди, а само след излежаване на две трети от времето и внимателна преценка на конкретните случаи и пълното одобрение на специално учреден орган за целта.
Ако преценката е, че даден затворник продължава да е заплаха за сигурността, той ще остане зад решетките до края на присъдата.
Юристи обаче предупредиха правителството, че законодателството може да стане обект на съвсем основателни съдебни възражения от страна онези, които са съдени според досегашните разпоредби. По-рано този месец 20-годишният Судеш Аман рани с нож двама души в лондонския квартал Стретъм само седмица, след като беше освободен предсрочно от затвора, където попаднал заради разпространение на екстремистки терористични материали. А миналата година Усман Хан, също освободен преждевременно, уби двама души в района на "Лондон бридж".
Правителството се надява проектозаконът да бъде гласуван до 27 февруари, защото на следващия ден трябва да бъде освободен Мохамед Захир Хан, собственик на магазинче в Съндърланд, който ще е излежал половината от присъдата за споделяне на послания и материали в социалните медии в подкрепа на „Ислямска държава“.
Още 5 терористи ще излязат по-рано от затвора през март, ако не бъде одобрено новото законодателство. Министърът на правосъдието Робърт Бъкланд заяви по-рано, че категорично трябва да се сложи край на случаите с опасни терористи, освободени преждевременно, сеещи смърт сред невинни хора.
Той допълни, че проектозаконът предвижда също мерки срещу радикализирането на обитателите на британските затвори, въвеждане на минимална присъда от 14 години за най-сериозните нарушители и отпускане на повече средства на полицията в борбата с този вид престъпления.
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..
Пред юбилейната конференция по повод 35-годишнината на КНСБ президентът на синдиката Пламен Димитров заяви, че най-големият проблем на България сега са дълбочината на бедността, растящите социални неравенства и разделение. Той е категоричен, че най-важният приоритет остава ръстът на доходите, наред с предизвикателствата на Зелената сделка и..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в кръгла маса посветена на достъпа до храна, организирана от Сдружение "За достъпна и качествена храна". "Качеството на храната е в пряка връзка с качеството на живот и евентуалните заболявания, които може да бъдат предизвикани от некачествена храна", отбеляза Киселова на форума...
Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на днес и утре с военни и общоградски ритуали в различни градове на страната. В Карлово - родният град на Васил Левски, отбелязването на..
Пътищата в област Плевен са проходими при зимни условия. Няма селища без ток и вода. Продължава снеговалежа, макар и слаб. Общественият транспорт се движи нормално. МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия Пътят Плевен –Ловеч вече е отворен след като движението беше спряно..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..