Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ерик-Еманюел Шмит: Никой не трябва да бъде сведен до една-единствена идентичност

Световноизвестният драматург е в София за годишнината на Мариус Донкин

Ерик-Еманюел Шмит и Мариус Донкин
Снимка: Ани Петрова

Актьорът и директор на Народния театър Мариус Донкин навършва днес 70 години. Юбилеят ще бъде отбелязан на голямата сцена на театъра с постановката „Господин Ибрахим и цветята на Корана“. Това е и причината авторът на пиесата – французинът Ерик-Еманюел Шмит да е в България.

Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ се играе вече 16 години на камерната сцена на Народния театър. За първи път обаче тази вечер Мариус Донкин ще излезе пред 800 зрители на голямата сцена.

Постановката е режисирана от преподавателя по актьорско майсторство в НАТФИЗ проф. Снежина Танковска и има редица престижни награди от родни и международни форуми, а билетите за спектакъла свършват с месеци напред.

"Днес обаче ще е различно", казва Донкин:

"Днешният ден ще се превърне във всеобщ празник. За мен това не е спектакъл, представление, за мен това е един диалог, споделяне и изповед. Затова е нещо много важно за мен".

Световноизвестният писател и драматург Ерик-Еманюел Шмит беше предизвикан да разсъждава за отношенията между религията и културата:

"Мисля, че има битки, които никога не се спечелват. Битката между интелигентността и глупостта никога не се печели. Както и битката между толерантността и агресивността също никога не се печели. Но тези битки трябва да се водят! В тези битки никога няма да има победа, но красотата им не е в победата, а в причината за тях. Мисля, че в наши дни е много важно да се борим срещу невежеството, защото невежеството е това, което води до агресивност и до нетолерантност. Това, което всъщност разказва спектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“, е за срещата между едно еврейско дете и един арабски бакалин. Аз самият разбрах какво съм направил с този текст, когато миналата година го играх в Бейрут, Ливан. В продължение на една седмица играх този спектакъл, а публиката какво виждаше – един християнин на сцената, който играе срещата между един евреин и един мюсюлманин. И хората плачеха! А плачеха, защото виждаха една тяхна мечта – страната им да стане такава, каквато е била по-рано и за която се надяват един ден пак да бъде същата. Затова според мен идеята, която трябва да прокараме, е, че никой не трябва да бъде сведен до една-единствена идентичност".

Ерик-Еманюел Шмит
И Шмит, и Донкин казват, че не просто се вълнуват от срещата с публиката тази вечер, а че дори са страхуват.

"Изпитвам невероятно любопитство и очакване. Ето мотивите, които можем да изпратим към хората. Въпреки страха да не се притесняват, защото трябва да вървят по пътя на усъвършенстването си като основна задача в този живот. Всеки има своята пътека и не трябва да се сравнява с пътя на другия. Бъдете верни на себе си. Някога ще ви бъде много трудно, някога ще ви бъде ужасно горчиво, но никога не изменяйте на себе си. Вие сте тук, за да извървите своя път, да преодолеете своите страхове, да вземете своите уроци, за да има смисъл", каза Мариус Донкин.

Утре преди обед Ерик-Еманюел Шмит ще има среща със своите почитатели в Народния театър и ще раздава автографи.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

Мариус Донкин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10