„Ние всички мислим: това на нас не може да се случи. Всички „герои“ в книгата – те са си мислели по същия начин, но основното е, че става дума за човешки грешки в повечето истории. И всеки, който прочете, тези истории, да знае – един опит, да види как може да не ги допусне“, казва пред "Хоризонт" Георги Стоянов, който е редактор в регионален сайт в Плевен. Човешкият фактор е водещ при пътните инциденти, категорична е статистиката, която Стоянов е проучил детайлно.
Официална статистика Пътна полиция води от 1951 година. „До 2018-а малко над 60 хиляди са загиналите. Пострадалите за същия период са над 400 хиляди. Цялата статистика я има описана в книгата, година по година. Може да се види как расте бройката. Има някакво „подобрение“, грубо казано, в последните десетина години.“
„Книгата е изцяло за човешкия фактор при пътните инциденти – шофиране под въздействие на алкохол, гонки, шофиране под въздействие на наркотици, несъобразена скорост, ровене в телефона“, допълва авторът.
За написването на книгата го е провокирала работата му. „Всеки ден отразяваме бюлетина на МВР, както знаем, много голяма част от новините там са свързани с пътните инциденти. В плевенска област имаше няколко катастрофи с млади хора последните години, които ме жегнаха вътрешно. Брат ми е пожарникар – разказва как вадят пострадали и загинали, режат ламарини…“, споделя Стоянов.
Георги Стоянов търси формула книгата да стигне до повече млади хора. Затова прави паралелна кампания. Идеята беше кампанията да е насочена към младите хора - след като чуят посланията, може би инстинктът им за самосъхранение ще се засили – както спрямо собствения живот, така и спрямо чуждия, надява се журналистът.
Кампанията върви в повече от 15 града от миналия април. „Това беше идеята, да не е просто книга, а във всеки град да има едно събитие пред младите хора. На всяко училище подарявам по една книга, да я има книгата в библиотеката на училището.“
В книгата си Георги Стоянов е включил и препоръки за действия при катастрофи. „Тях ги включих по една друга причина – сега има тенденция като стане пътен инцидент, вади се телефонът, почва да се снима и се качват снимки, клипчета във Фейсбук, вместо нормалната първична човешка реакция да помогнеш или да не пречиш.“
Книгата има официална Фейсбук страница, откъдето може да се поръча. Популярни личности от спорта са застанали зад кампанията.
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..