Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Веселин Василев: Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото

Илюстрация на китайската космическа сонда „Чанъе-4“, кацнала на Луната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни бе съобщено, че НАТО е обвинила Русия в шпионаж на сателитите ѝ в космоса. В края на миналата година САЩ обявиха създаването на Космически сили, новосъздадения шести клон на въоръжените сили, първото ново звено на американската армия от 1947 година. Целта е да защитават американските сателити и да предотвратяват ракетни атаки от ниска орбита. Създаването на космическите сили се разглежда като признание за необходимостта от по-ефективна организация за защита на американските интереси в космоса.

"Аз искам преди всичко да кажа, че няма нищо ново, което да се случва принципно в Космоса, защото със самото създаване на космическите технологии преди повече от 60 години, основният двигател е било именно развитие на способности за разузнаване, за военно превъзходство и контрол. Всички спътникови и космически технологии имат първоначално такава цел, но това не трябва да ни учудва, защото трябва да разберем, че Космосът е една следваща територия за човечеството, която трябва да бъде усвоена, в която се пренасят всички дейности, които ние извършваме на земята като общество - в сферата на сигурността, отбраната, личния живот", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер.

Новите технологии позволяват да се изпълняват нови функции.

"Проблемът е, че Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото. Това е територия на всички страни, разбира се има регулации на ООН за мирно използване на космическото пространство, но наистина тенденцията е, че там ще се проявява все повече съперничество между държавите в областта на отбраната, в областта на сигурността, а дори и търговско", допълни Василев .

Според д-р Веселин Василев търговското съперничество ще бъде много по-силно, отколкото това в отбраната.

"Ще има интереси за добив на полезни изкопаеми от луната, от астероидите, това се говори на съвсем практическо ниво, т.е., ще бъдат замесени много големи и финансови, и икономически интереси в допълнение на военните", изтъкна експертът.

Агресия в Космоса е когато спътник, изпратен от една държава, разруши спътник на друга страна. Европейският съюз отделя голямо внимание на тези въпроси със създаване на инициативата за космическо наблюдение и проследяване, която създава сензори и инфраструктура за ранно предупреждение от възможни сблъсъци на спътници, проследяване на всякакви космически тела, военни или граждански или дори небесни тела, които се приближават опасно до космическа инфраструктура.

"И съответно тази информация в реално време бива анализирана и бива анализирана от гледна точка на нейното значение за сигурността и отбраната. И вече решенията се вземат от политиците по-нататък", подчерта Веселин Василев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55

Успешна година за криптопазарите. Съвет от експерт: Инвестирайте с хоризонт от 4-5 години!

Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..

публикувано на 31.12.24 в 16:20

Читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор има нужда от спешен ремонт

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..

публикувано на 31.12.24 в 10:05