Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уалид Набхан: Днес е трудно да имаш само една идентичност

Малтийският писател от палестински произход ще представи романа си "Изселване на щъркели"

Уалид Набхан
Снимка: Ани Петрова

Малтийският писател от палестински произход Уалид Набхан ще се срещне довечера с българската публика в Литературен клуб “Перото”, където ще представи романа си "Изселване на щъркели".

Книгата е отличена с Малтийската награда за литература и Наградата за литература на Европейския съюз. Излиза на български език в превод на Михаил Вапирев.

Всеки вид фундаментализъм заслепява. Не е задължително това да бъде религиозен фундаментализъм“, каза Уалид Набхан в предаването „Хоризонт до обед“, където гостува преди премиерата.

Сюжетът на „Изселване на щъркели“ е в голямата си част автобиографичен. Романът разказва историята за палестинеца Набил, прекарал целия си живот извън родната страна. Във фокуса на романа са темите за идентичността и изгнанието.

Всички ние сме децата на Авраам, които се бият помежду си. Палестинците, арабите, евреите се падат братовчеди. ДНК-то им е на роднини. Говорим за Исаак и за Исмаил, братя от различни майки. Исмаил е „бащата“ на арабите, а Исаак е „бащата“ на евреите“, смята Уалид Набхан.

Палестински или малтийски писател?

„Толкова често ме питат - вие мюсюлманин ли сте, християнин ли сте, космополит ли сте, малтиец ли сте, европеец ли сте. И аз казвам: аз съм всичко това. Аз съм мюсюлманин, аз съм арабин, но част от мен е християнска, 30 години вече живея в една изключително строга католическа държава – Малта. Не можеш да живееш 30 години на границата, в периферията. Част от мен се превърна в християнин. Днес е трудно да си наложиш само една идентичност. Много е трудно да кажеш точно кой си“, подчерта авторът.

Уалид Набхан

Какво е родината – география или концепция?

„Това е изключително труден въпрос. Родината – дали това са територията, камъните, пясъкът, пръстта или това, което се е случило с теб на тази географска ширина. За мен родината не е точното място, а онова, което ти се е случило – там и тогава. Моята родина не е мястото, където са погребани предците ми, а мястото, където щастливи биха играли децата ми.“

Какво го превръща в писател?

„Винаги съм смятал, че болката е двигателят на цялото ми писане, на цялото ми творчество. Баща ми, който кълнеше у дома безспир, майка ми, която плачеше тихичко. Казвам на баща ми, че трябва да купим нещо дребно за училище, помагала. И той в гнева си разбива половината къща, защото като емигрант няма пари да ми купи кутия пастели...“, разказа Набхан.

Уалид Набхан е роден в Йордания, през 1966 г. Семейството му е напуснало Палестина по време на „катастрофата“, както арабите наричат Арабско-израелската война от 1948 г. В Малта пристига през 1990 г. като студент и живее там до днес. Започва да пише на малтийски още докато изучава езика.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод в ефир: Анастасия Виденова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц.Таня Стоянова - българката обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата й, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57