Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славчо Нейков: Има политическо говорене за зелената сделка, проблемите са икономически

Снимка: БГНЕС

„Зелената сделка, предлагана от Европейската комисия като преход към въглеродно неутрална икономика, е европейска политика, но със силни национални измерения. Темата е много чувствителна. Затова към нея трябва да се подходи разумно и прагматично… Липсва на визия, налага се политическо говорене, а проблемите са икономически. Трябват икономически реформи, а засега няма визия за реформи“. Това коментира пред БНР енергийният експерт Славчо Нейков по повод създаването на т.нар. „зелен съвет“ с участието на президентството, бизнеса и синдикатите ще бъде създаден, за да се опита да се постигне консенсус в страната по Зелената сделка на Европейския съюз.

По думите на експерта в края на януари в парламента е прието решение, свързано със Зелената сделка, „което не само беше на ръба на закона, от гледна точка на съдържанието, но политиците, които приеха решението консенсусно, говореха за това, че като че ли някой от Европа нещо ни налага и ние трябва да се подчиним“:

България има пълното основание като пълноправен член на Съюза и да модерира европейската политика“.

В предаването „12+3“ Нейков подчерта, „е очакванията към Зеления съвет не трябва да бъдат надценявани:

„Държавата трябва да си свърши работата, да изработи концепция, която да внесе в този Съвет… Не става въпрос за закриване на въгледобива, а става въпрос за това този въгледобив да бъде организиран по начин, който да издържи на конкуренцията“.

Интервюто със Славчо Нейков можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Sofia Jazz Days

Входът за концертите на Sofia Jazz Days е свободен

На 12 август т. г. е поредният концерт на Sofia Jazz Days и ще бъде представена новата група  Postcar d , съобщи Маргарита Борисова от организаторите на събитието. Концертът е от 20.30 часа в Кино "Кабана", а входът е свободен. Postcar d е изцяло от млади музиканти, наскоро завършили образованието си Нидерланция. Музиката..

публикувано на 29.07.25 в 11:37

Президентът Радев удостои с орден "Мадарски конник" посланика на Франция

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Франция Жоел Мейер за заслугите му за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. В словото си държавният глава изрично подчерта активната роля на посланик Мейер за разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани:..

публикувано на 29.07.25 в 11:30

Христо Гаджев: Не се използва системата за гасене на пожари, придобита със самолетите "Спартан"

България не използва системата за гасене на пожари, която е придобила със закупуването на транспортните самолети "Спартан". Това става ясно от публикация на председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев в социалната мрежа. Публикацията на Христо Гаджев е част от коментара му за концепцията на президентския секретар Димитър Стоянов по..

публикувано на 29.07.25 в 11:17

Гърция създава нови военни формирования на островите в Егейско море

Гърция повишава военната мощ на островите в Егейско море, които се считат за уязвими при конфликт. Недвижимите имоти на военното министерство вече ще се отдават под наем. Министърът на отбраната Никос Дендиас изнесе скандални данни за разхищения на средства, свързани с недвижими имоти на армията. Той заяви, че се прекратяват порочни практики..

публикувано на 29.07.25 в 11:09
БДЖ

Самуил Димитров: Пътуването с БДЖ е тежко и би отказало почти всеки

Истинско изпитание беше това пътуване София – Букурещ – Варна, сподели журналистът Самуил Димитров в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" той разказа за общественото изпитание да се пътува с българските железници. Люшкането му във вагон по горещините, на около 36 градуса, е продължило във влака от София до Букурещ и после..

публикувано на 29.07.25 в 10:53

Военни участват в гасенето на големите горски пожари в Южна България

Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили със специализирана техника и днес се включват в гасенето на големи горски пожари в областите Благоевград, Хасково и Ямбол. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната.  В землището на село Илинденци в Благоевградско - в борбата с пламъците от въздуха ще се включи..

публикувано на 29.07.25 в 10:46
Снимката е илюстративна

Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско

Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско. Мълния е причинила пожара в кравефермата в свищовското село Козловец през нощта. Загинали са 30 крави, изпепелени са 5500 бали фураж и слама, както и 1000 квадратни метра покрив. Три противопожарни автомобила са гасили огъня. Спасени са 40 животни и 8 селскостопански машини и..

публикувано на 29.07.25 в 10:34