Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Румъния продължава делото за революцията от 1989 година

Монумент в памет на жертвите на събитията от 1989 г. в Румъния, поставен за 30-годишнината от революцията. Декември, 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Букурещ ще се проведе поредно заседание на Върховния касационен съд на Румъния по дело за революцията от 1989 година, довела до рухването на комунистическия режим. Обвиняеми за престъпления срещу човечеството са бившият президент на Румъния Йон Илиеску, бившият вицепремиер Джелу Войкан, и генералът от резерва Йосиф Рус, бивш началник на Военната авиация.

Ръководителят на Румъния Николае Чаушеску идва на власт през 1965 година. През 1971 издава тезиси, с които въвежда силна цензура и пълен партиен контрол върху целия живот в страната. По време на революцията Чаушеску бяга с хелокоптер на 22 декември 1989 година. Убит е на 25 декември същата година.

Съдебният процес е за дните от 22 декември до края на 1989 година, когато по улиците на Румъния са убити над 800 души, а ранените са над 2000. Прокуратурата разследва защо убийствата продължават и след смъртта на Чаушеску. В румънското общество е разпространена тезата, че става дума за терористи. 

"Кои са тези терористи? Както и сега, тогава казват - терористите са от приятелските арабски страни на Чаушеску, те идват да го защитават, не могат да са румънци. После се оказва, че са румънци, но все още не се знае кой е нареждал на тези хора да стрелят", коментира пред "Хоризонт" журналистът Стилиян Деянов.

"Има една теза, според която това са били части от Секуритате (Департаментът за държавна сигурност - бел. ред.), защото по принцип цялата армия, телевизията и Секуритате преминават в лагера на Илиеску много бързо след 22-ри. Но едната теза е, че има хора, които са останали верни на Чаушескw и очакват, въпреки че него го няма, въпреки че той е убит, в крайна сметка режимът да просъществува", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Деянов.

Тезата на прокурорите е, че слухът за терористите е съзнателно прокаран от Йон Илиеску и от неговите сподвижници, за да могат да убият Чаушеску и след това да легитимират своята власт за социализъм с човешко лице. 

Бившият президент на Румъния Йон Илиеску е на 89 години. Защитата му се стреми да проточи делото, за да не се стигне до изход, докато е жив той, допълни Стилиян Деянов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава издирването на изчезнали хора след наводненията в Испания

Трети ден продължава издирването на изчезнали хора след наводненията в испанската област Валенсия. Броят на загиналите продължава да расте и жертвите вече са 158.  В един от най-засегнатите от бедствието градове – Пайпорта, екипите по разчистване продължават да намират тленни останки на изчезнали. По последни данни там са намерени телата на 45 души...

публикувано на 01.11.24 в 12:13
Джейхан Ибрямов

Адвокатите на Ибрямов искат промяна на мярката му за неотклонение

Адвокатите на Джейхан Ибрямов, който е част от ДПС- фракцията около Ахмед Доган, са внесли искане за промяна на мярката му за неотклонение.  Ибрямов е ареста от началото на октомври по обвинение за търговия с влияние. Като ново основание за искането той да излезе на свобода, от защитата му са посочили избора му за депутат в 51-то Народно събрание от..

публикувано на 01.11.24 в 11:58

Двама нови членове на Конституционния съд от квотата на президента

Държавният глава Румен Радев подписа указ, с който назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на Конституционния съд от квотата на президента. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Съдиите избират свой представител в Конституционния съд Д-р Невин Фети Осман-Йорданова  е родена на 2 април 1977 г. в гр...

публикувано на 01.11.24 в 11:54
Теодора Димова

Теодора Димова: Възрожденският дух не може да се копипейства

Липсва ни този възрожденски дух на нашите предци и ние искаме да го възпроизведем. Много е важно днес да кажем какви сме и защо, каза писателката и драматург Теодора Димова в интервю пред БНР по случай Деня на Будителите за Празника на българските будители. "Къде отиде този дух, как така го изгубихме през годините, защо ни липсва и не..

публикувано на 01.11.24 в 11:27
Румен Радев

Румен Радев: Будителството е изцяло българска духовна категория

Президентът Румен Радев заяви, че будителството е изцяло българска духовна категория. В  приветствието си за Деня на народните будители - 1 ноември, държавният глава изтъкна: "Една дума, събрала в себе си мъдростта и духовната сила на нашия народ, многовековният му стремеж към просвещение, свобода и напредък. Дума, която сродява светеца,..

публикувано на 01.11.24 в 11:22

Фотоконкурсът "Аз раста патриот" с девето издание в Смолян

В Смолян от днес деца и младежи до 18-годишна възраст могат да вземат участие в деветото издание на фотоконкурса "Аз раста патриот", свързан с Деня на народните будители. До 15 ноември те трябва да изпратят снимка, облечени с български народни носии, на мейл azrastapatriot@gmail.com . Фотоконкурсът е под патронажа на областния управител.

публикувано на 01.11.24 в 11:14

Обезвредиха невзривен боеприпас, открит в Пловдив

Военнослужещи от Сухопътните войски обезвредиха невзривен боеприпас, открит в Пловдив, съобщиха от Министерството на отбраната.  50-килограмова немска учебна авиобомба е била открита вчера при изкопни дейности на строителен обект в ж.к. "Тракия".  Тя е била унищожена на учебния полигон "Червен". 

публикувано на 01.11.24 в 11:08