Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докторът на философските науки Момчил Методиев:

Слуховете за коронавируса са като дезинформацията за епидемията от СПИН

Момчил Методиев
Снимка: Ани Петрова

Лекция "Конспирации и конспиративни теории. Как осмисляме архивите на комунизма" изнася днес докторът на философските науки Момчил Методиев в Нов български университет.

В интервю за БНР той каза, че слуховете и конспиративните теории за разпространението на коронавирус наподобяват ситуацията с разпространяването на информацията за епидемията от СПИН в началото. Тогава руските служби разпространяват много активно информацията, че това е вирус, създаден изкуствено в американска военна база, който случайно е бил изпуснат, поясни в предаването "Хоризонт до обед".

"Българските служби също участват в разпространяването на тази информация. Така че това е едно учебникарско мероприятие, което според мен абсолютно всички служби по целия свят вероятно в момента изучават. Така че в една информационна война всеки се опитва да се възползва от един такъв пример", допълни Методиев.

На 21 февруари имаше тежки сблъсъци с полицията в Украйна заради евакуирани от китайския град Ухан. Десетки протестиращи хвърляха камъни по автобуси, превозващи евакуирани заради коронавируса от Китай.

"Тук, разбира се, другата съществена разлика е, че ако в годините на Студената война можем основателно или неоснователно да подозираме специалните служби в създаването на такива активни мероприятия, много често в момента под въздействие на естеството на медийната среда, като казвам медийна среда нямам предвид официалните медии - имам предвид включително социалните медии, и невъзможността на хората да се ориентират в потока от информация, много често едно злонамерено действие на конкретен човек или случайно стечение на обстоятелствата може да доведе до паника", изтъкна Момчил Методиев.

Отварянето на архивите на комунизма в България, включително и архивите на бившата Държавна сигурност е отнело много време, смята Методиев.

"За разлика от държавите в Централна Европа или в Източна Германия, в България това се случи едва 2007-ма, 2008-ма. Ефектът от това отваряне започна да се чувства 5-6 години по-късно, когато започнаха да се публикуват изследвания", допълни Момчил Методиев.  

Когато се предоверяваме на конспиративните теории, това усилва крайните убеждения в една общност.

"Конспиративните теории се отнасят както като обяснение към настоящето, така и като обясняване на събития в миналото. Очевидно е, че конспиративните теории заместват едно недоверие към правителството или недоверие към държавните институции. Конкретно в настоящия случай - историята с коронавируса, това е особено видимо, тъй като хората имат твърде много въпроси, но отговорите, които се дават, са твърде малко", подчерта Методиев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкият премиер представи програма за завръщане на младите хора по селата

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...

публикувано на 29.12.24 в 13:43
Орна Шаул

Орна Шаул: Силният грим е отново на мода

В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..

публикувано на 29.12.24 в 06:39

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03