Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докторът на философските науки Момчил Методиев:

Слуховете за коронавируса са като дезинформацията за епидемията от СПИН

Момчил Методиев
Снимка: Ани Петрова

Лекция "Конспирации и конспиративни теории. Как осмисляме архивите на комунизма" изнася днес докторът на философските науки Момчил Методиев в Нов български университет.

В интервю за БНР той каза, че слуховете и конспиративните теории за разпространението на коронавирус наподобяват ситуацията с разпространяването на информацията за епидемията от СПИН в началото. Тогава руските служби разпространяват много активно информацията, че това е вирус, създаден изкуствено в американска военна база, който случайно е бил изпуснат, поясни в предаването "Хоризонт до обед".

"Българските служби също участват в разпространяването на тази информация. Така че това е едно учебникарско мероприятие, което според мен абсолютно всички служби по целия свят вероятно в момента изучават. Така че в една информационна война всеки се опитва да се възползва от един такъв пример", допълни Методиев.

На 21 февруари имаше тежки сблъсъци с полицията в Украйна заради евакуирани от китайския град Ухан. Десетки протестиращи хвърляха камъни по автобуси, превозващи евакуирани заради коронавируса от Китай.

"Тук, разбира се, другата съществена разлика е, че ако в годините на Студената война можем основателно или неоснователно да подозираме специалните служби в създаването на такива активни мероприятия, много често в момента под въздействие на естеството на медийната среда, като казвам медийна среда нямам предвид официалните медии - имам предвид включително социалните медии, и невъзможността на хората да се ориентират в потока от информация, много често едно злонамерено действие на конкретен човек или случайно стечение на обстоятелствата може да доведе до паника", изтъкна Момчил Методиев.

Отварянето на архивите на комунизма в България, включително и архивите на бившата Държавна сигурност е отнело много време, смята Методиев.

"За разлика от държавите в Централна Европа или в Източна Германия, в България това се случи едва 2007-ма, 2008-ма. Ефектът от това отваряне започна да се чувства 5-6 години по-късно, когато започнаха да се публикуват изследвания", допълни Момчил Методиев.  

Когато се предоверяваме на конспиративните теории, това усилва крайните убеждения в една общност.

"Конспиративните теории се отнасят както като обяснение към настоящето, така и като обясняване на събития в миналото. Очевидно е, че конспиративните теории заместват едно недоверие към правителството или недоверие към държавните институции. Конкретно в настоящия случай - историята с коронавируса, това е особено видимо, тъй като хората имат твърде много въпроси, но отговорите, които се дават, са твърде малко", подчерта Методиев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21