Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психодрамата като терапия

Студенти представят пиеса пред пациенти в онкоболница

Идеята е на преподавател в НБУ, преживял лечение от рак

Снимка: Ани Петрова

Студенти и преподаватели от Нов български университет ще изнесат театрално представление за пациентите и служителите на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София.

Идеята е на преподавателя в Департамент "Музика", главен асистент д-р Златка Ангелова, чиято лична история на пациент в онкологията прераства в социална кауза. Тя постъпва в болницата през юни 2017 година, а седмица по-късно постъпва в помещението за провеждане на курсове по химиотерапия.

Златка Ангелова дарява на отделението своето пиано и заедно със съпруга си Марио Ангелов, който е музикант, прави импровизирани концерти в болницата.

"Ние знаем, че тези хора, които са отишли там, те няма да отидат в музикалната или театралната зала, ние трябва да отидем при тях", мотивира инициативата си  Златка Ангелова.

Нейното желание е да направи живота на пациентите по-лек, а съмишленици намира в лицето на студентите от Нов български университет, специалност "Театър".

"Не може да си представите младите хора, на които обяснявам моята история, защото те трябва да са запознати с това, какво аз съм преживяла и къде отиват. В началото са леко притеснени, но след това казват: "Добре, госпожо. Идваме с Вас и го правим".

Спектакълът се нарича "Плейбек" и главната роля в него е поверена на публиката.

"Даден човек излиза от публиката и разказва своята история на нас и ние я изиграваме пред него. Целта на този вид театър още в началото, когато се е появил, е било психодрамата. Да помогнат на хората да се отделят от ситуацията и да я видят отстрани и така актьорите да предложат своевременен край и да помогнат на душевното му терзание", обясни Кирил Милушев, студент в трети курс.

Представлението ще се играе днес от 11 часа в аулата на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09