Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без оценките от изпитите след 10 клас в балообразуването за средно образование

Снимка: Фейсбук

Учениците в 10 клас през тази година ще получат документ за завършен първи гимназиален етап. Вторият гимназиален етап се завършва след 12-ти клас. Според учебния план учениците трябва да имат 3 или 4 профилиращи предмети. Информацията от документа за завършен първи гимназиален етап ще бъде пренесена в дипломата за средно образование, но няма да участва в балообразуването.

"Ако учениците са с профил чужди езици, задължително избират чуждия език като профилиращ предмет, но биха могли след това в свободно изучаване, непрофилирано, да изберат биология или химия, ако се насочват към медицината. Няма нищо много по-различно от това, което се случваше до момента с учениците в гимназиалния етап", каза в предаването "Хоризонт до обед" Надежда Николчева, директор на 31-во средно училище за чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов" в София, председател на Сдружението на работодателите в системата на народната просвета.

Вероятно в началото на април ще се съберат предпочитанията на учениците за профилираните предмети, по които ще се обучават. Държавните зрелостни изпити, които ще се държат в 12 клас от учениците, които в момента са в 10 клас, ще са върху задължителната подготовка.

"И когато ученикът е ориентиран към някаква специалност и държи по-сложен държавен зрелостен изпит, на по-сложен учебен материал, е добре той да бъде синхронизиран с висшите учебни заведения, още повече, че и учебните програми, по които ще се учат тези профилирани модули, ще са съвместно изготвени с преподаватели от висши учебни заведения. И ако университетът признае тази матура за кандидат-студентски вход, системата някак си ще се смаже", допълни Надежда Николчева.

Учениците, избирайки училища след 7 клас, са избрали дали да се обучават, за да придобият професионално образование или профилирано.

"Това не значи, че ученик, който е избрал чуждоезиков профил, не може да учи математика и физика или математика и информатика. Така че има възможности да се развива в областта, която би желал", каза Евгения Костадинова, директор на дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в министерството на образованието.

Националното външно оценяване в края на 10 клас ще се провежда за първи път. Това е випускът, който трябва да положи задължителни изпити по български език, математика и по желание за дигитални умения и за чужд език.

"Надявам се учениците внимателно да направят своя избор, да преценят съответно какво им дават тези предмети. Знаете, че резултатите от националните външни оценявания ще бъдат записани в документа им за завършен първи гимназиален етап, удостоверението за първи гимназиален етап, наред със съответно средно аритметичните оценки от предметите, които са изучавали в класовете - 8,9,10 клас", изтъкна Евгения Костадинова.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Космическото миньорство - фантастика или реален бизнес

2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..

публикувано на 03.01.25 в 16:11

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..

публикувано на 03.01.25 в 08:02
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13