Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от половин век сляп мъж бие камбаните в храма "Рождество Христово" в град Шипка

Храм "Рождество Христово" в Шипка

Повече от половин век сляп мъж бие камбаните в храма "Рождество Христово" в град Шипка. Дечко Гарбатулов е на 73 години, има проблеми със зрението от малък, а повече от десетилетие е напълно сляп, но продължава да изпълнява задълженията си на звънар в храма. И днес, на Националния празник на България, 12-те камбани в историческата църква отново ще запеят в ръцете му.  

От къщата му до храма са 750 крачки. Някога тичал до там за минути. Сега е прегърбен и напълно сляп, но познава всеки сантиметър от маршрута - тротоара, стълбите и дърветата. А всички в Шипка познават тракането на белия му бастун.

На входа на храма винаги сваля шапката си и се прекръства. После пипнешком отключва стълбището към камбанарията.

Крачка напред и една вляво. Размахва ръце и напипва парапета на извитата метална стълба, която води при камбаните. Мистерия е как с прецизни движения преодолява стълбите за по-малко от 30 секунди. И вече е горе при своя инструмент. 17 камбани с различна големина и глас. Общо 22 тона метал. Не ги вижда, но ги усеща. Звъни с цялото си тяло. Като свещен ритуал.

Песента на камбаните го връща назад в годините, когато се учел от старите звънари, руснаци преселници в Шипка. Викали им белогвардейците.

Често спира и си говори с посетителите. А за историята на Шипка може да разказва с часове.

Често се гневи на сегашните първенци, че не уважават историята и я изопачават.

Тъмнината на битието му осветяват спомените. С невиждащите си очи мислено изминава отново и отново пътеката нагоре към историческия връх. Осеяна с кости и слава.

На Националния празник закача пред къщата си не едно, а цели 3 български знамена. За почит и слава на загиналите за свободата на България. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина в София

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина "Росна китка" в София. Той е посветен на Европейския ден на спорта в училище и е традиционен за детската градина. Присъстваха и официални гости : Александър Иванов – заместник кмет на Район Искър в отдел образование и екология, Кета Радилова и Гергана Йорданова– представители на..

публикувано на 07.10.24 в 11:48
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно. Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.  Поканени сме на Празника на..

публикувано на 06.10.24 в 17:22

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25