Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Русинова: От тол системата ще дойдат пари за пътна безопасност

Подновяването на маркировката е съществено за подобряването на условията по пътищата

Диана Русинова
Снимка: Ани Петрова

Информацията от вече действащата тол система ще се ползва от различни институции – КАТ, МВР, НАП. Каква ще бъде ползата за пътната безопасност? 

Тол системата е механизъм държавата да събира повече пари, които след това да реинвестира в пътна безопасност, смята Диана Русинова, основател и експерт от Института за пътна. Тя се позова на гръцкия пример.

„Гърците преди 10 години са започнали да въвеждат тяхната тол система. Паралелно с това са въвели бонус-малус системата, благодарение на което са получили достатъчно свободен ресурс, който да реинвестират в различни мерки, насочени към пътната безопасност. И резултатите не закъсняват.“

В последния работен документ от лятото на 2019 година на Европейския съюз ясно се вижда, че Гърция е единствената държава, която почти е постигнала целите, които си беше поставил Съюзът за периода 2010-2020 година, а именно намаляване на жертвите с 50%, коментира Русинова. Гърция е единствената държава членка, успяла да достигне 45% намаляване на жертвите.“

„Това е нещо изключително закъсняло в България. В редица държави подобен метод за таксуване се прилага от много дълго време. Разбира се, като всяко нещо ние, българите не го приемаме добре – защо трябва да плащаме, започваме да спекулираме с това, което ще се случи, да измисляме какви ли не оправдания защо това е по-лошо и не трябва да го въвеждаме“, допълни Диана Русинова.

Според Русинова заради завишената смъртност у нас са необходими решителни мерки както за контролиране на скоростта, така и за подобряване на пътните условия. От Института за пътна безопасност са апелирали правителството да инвестира средства в подновяването на пътната маркировка по първокласната и второкласна пътна мрежа

„И по наша оценка ще са необходими около 50 милиона, за да се случи това. Тези 50 милиона трябва да дойдат отнякъде. Именно заради това е важно тази тол система да заработи. За да можем качествено да събираме пари отнякъде, с които да инвестираме в пътна маркировка, пътни знаци.“

В България водачите, които карат в тъмната част на денонощието, се уморяват по-бързо, защото няма достатъчно материали за светлоотразителна пътна маркировка, която да ги насочва, каза още Диана Русинова.

Трябва да се фокусираме върху заложените от ЕС приоритети в пътната безопасност, отбеляза Диана Русинова. По думите й, администрацията трябва да се замисли много сериозно за намаляване на възможността, когато допуснеш грешка, да не заплащаш с живота си за нея.  

„На първо място създаване на среда, която е толерантна към грешките на хората. Хората винаги ще допускат грешки. Ние в София за миналата година имаме драстичен ръст на жертвите. Станаха няколко много тежки катастрофи на пешеходни пътеки.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08