Факт е, че хората всоциалните мрежи избират да представят себе си откъм по-добрата си страна, но дори този избор показва най-малкото те какви биха искали да бъдат, смята Асумани. „Защото в социалните мрежи можем да си позволим да сме критични, да казваме много неща, които живите очи поставят филтър на тях. Защото е много по-трудно да си толкова ярък, да се изразяваш по начина, по който искаш, когато стои истински човек пред теб.“
Тази вечер Харита Асумани открива третата си самостоятелна изложба - „Like Me“, която ще продължи до 18 март в столичната галерия „Аросита“.
„Избрах това заглавие, защото е достъпно – всеки по един или друг начин иска да бъде харесван, разбран, ако може да бъде и разбиран“, признава Харита.
Какво се крие зад лайкването? Като инструмент на социалните мрежи лайкването не е съществено като истинското харесване, то се е превърнало в механичен процес, но по някакъв начин „храни“, смята Харита Асумани.
„В моменти, когато сме емоционално по-нестабилни, когато не сме толкова центрирани и фокусът ни не е хората, които са наистина до нас. Имаме нужда сами себе си да открием. В тези моменти едно лайкване, едно харесване и чуждото мнение оказва доста по-голямо значение за нас и ни „храни“, макар и малотрайно“, коментира художничката.
Портретите, въобще изображенията, върху които Харита Асумани работи, са следствие от процес на размишление върху определена тема – в случая харесването като инструмент на социалните мрежи и човешка потребност.
„На мен ми се иска да провокирам хората да мислят в посока до каква степен искат да бъдат харесвани, дали харесват сами себе си, до каква степен това им влияе, за да формират личността си. Не да давам готови отговори.“
Зависимостта от лайковете издава ли комплекси?
В изложбата Харита Асумани включва и свой автопортрет, защото не иска да се изолира от общото и да назидава.
„Аз съм част от тези хора. Интересно ми е да изследвам по какъв начин моите лични комплекси рефлектират в моето ежедневие, в потребността да бъда харесвана. То е свързано с комплекси, със слабост, но аз не критикувам слабостта и комплекса. Важно е да се работи върху тях."
Харита Асумани има майка българка и баща от Танзания. Изучавала е сценография в Художествената академия. Рисува от дете. Казва, че предпочита да рисува другите, а към собствения си лик се обръща, когато реши да се самоизследва.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..