Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученикът Йордан Цветков бе отличен като млад талант за четирикракия си робот

Йордан Цветков
Снимка: Добромир Видев

Йордан Цветков от Пловдив спечели награда за млади таланти на Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ). Йордан учи последна година в Математическата гимназия в Пловдив, а четирикракият робот е създаден за изследователски цели. 

В предаването "Хоризонт до обед" той разказва за изобретението си и защо планетата Марс е подходяща за крачещи превозни средства, но не с колела.

"Когато искаме да можем да избираме къде може да има контакт със земята, дали говорим за минно поле или за място с радиоактивен материал, Марс е особено добър хабитат за четирикраки роботи, поради няколко фактора. Там каменистият терен особено износва всякакъв тип гуми, които са постоянно в контакт с него, докато един четирикрак робот би могъл да избира къде да стъпва. Второ - планинската гравитация на Марс. Ще бъде възможно да се използват роботи с по-слаби мотори, да използват по-големи батерии, чрез които роботът да може да ходи на Марс. При такива обстоятелства четирикраките роботи се справят по-добре от четириколесните", обясни Йордан Цветков. 

Той планира да продаде разработката си на институциите, които проявяват интерес.

"Засега този робот е направен главно с изследователска цел и впоследствие ще видим коя фирма би имала интерес към подобна разработка", допълни ученикът.

Йордан Цветков

След като завърши училище, Йордан Цветков ще продължи да работи върху робота.

"Роботиката е важна като наука, защото ние сме свикнали да работим или в света на софтуера, или в света на хардуера. Не сме свикнали да виждаме комбинацията между двата свята и да се опитваме да работим в двата едновременно", изтъкна Цветков. 

Делко Златански от Пловдивския университет и Свилен Пенков, който учи в Единбургския университет, са хората, които поддържат интереса на Йордан към роботиката и му помагат с насоки. А резултатът от подкрепата е, че Йордан взе една от наградите на БАИТ тази година.

"Ако не бяха те, аз не бих се захванал. Затова те си знаят кои са. На всички благодаря", признателен е той.

Снимка: Добромир Видев

Йордан Цветков смята, че в училището в Пловдив продължава традицията да запалва своите съученици по роботиката. Там е получил подкрепа от учителите.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10