Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Латиноамериканската зима на Мартин Кръстев

Как се пътува с круиз без интернет и какво е да работиш на три преки от Копакабана

От ноември до февруари през Италия по море до Бразилия и Аржентина. Мартин Кръстев се завръща от дълго пътешествие от другия край на света, за да разкаже за него в Клуба на пътешественика днес и утре. В две вечери той ще събере разказа си защо избира да стигне до Рио де Жанейро по вода и как се живее там и в Буенос Айрес.

Лесно се свиква с пътя по море, очакването за по-сериозна морска болест не се сбъдва или поне така е за Мартин Кръстев, който изминава пътя между континентите на борда на голям круизен кораб в каюта без прозорци.

Няма скука в открито море, твърди Мартин в предаването "Изотопия". Бил си подготвил сериали, компютърни игри и книги, защото круизът бил  без интернет. „Като слязохме на Тенерифе – последна "глътка" европейски интернет. Качих всички снимки до момента. И това беше. Нито веднъж не отворих компютъра през цялото пътуване.“

В компанията на над 5 хиляди души на борда, или „колкото един малък град“, той открил всевъзможни забавления – от турнир по баскетбол до… театър.

Освен по-стандартните развлечения като спорт, кулинария и здравни процедури, Мартин се убедил колко добре може да изглежда театърът сред вълните. „Има акробати, има магьосници, има различни видове шоу всяка вечер.“ И така до Бразилия.

Мартин Кръстев

На брега

След три чисто туристически дни в Рио в началото на пътуването, Мартин се връща за месец в края на пътешествието си, за да поживее по-трайно и да се потопи истински в бразилския начин на живот. „Беше уникално. Отне известно време да се приспособя, особено при положение, че не говоря португалски.“

Междувременно посреща Коледа в Буенос Айрес с пълнени чушки с яйца и сирене.

Бях доброволец в хостели, работейки като рецепционист на различни смени в замяна на настаняване и закуска. Не е евтино цялото нещо, ако трябва да си го плащаш без малко труд. А пък и това е разкошен начин да се срещнеш с хора в подобно положение.“

Мартин е живял в Мадрид и открива прилики с Буенос Айрес. „Има същото усещане – и като хора, и като сгради. Аз имах щастието да уцеля лятото тям – нашата зима я „прескочих“ почти.“

Като вегетарианец в държави, известни с майсторската си скара, Мартин признава, че се оцелява "с желание и постоянство".

Аржентина по време на криза

„В Буенос Айрес има уникална библиотека, отворена, безплатна за всички, която е в стар театър, реновиран, с ложи и балкони на много нива. Самата сцена е направена като сладкарничка, кафененце в библиотеката. Има и различни кътове за четене. Под сцената е детската част, с много книжки и занимални. Казва се „El Ateneo“, ако някой планира пътуване до Буенос Айрес.

Повечето европейци, които като Мартин попаднали в Буенос Айрес за Нова година, били „леко разочаровани“, че фойерверките са далеч по-малко от тези, с които сме свикнали, и то в определен край на града. „Идеята е по-скоро в духа – хората се събират заедно около старото пристанище и тази атмосфера го прави по-специално, не толкова фойерверките.“  

Мартин Кръстев съветва всеки озовал се в Буенос Айрес да посети прочутия квартал „Бока“, където „има много хора, които танцуват танго директно на улицата“.

Заради финансовата криза в Аржентина моментът да се отправите натам е благодатен, казва Мартин. „За мен беше добре, идвайки от Европа с чужда валута. Допреди около година същите пари биха ми купили половината от нещата в момента.“

Светът на Патагония

„Ледници, езера, невероятни върхове, поляни с билки. Невероятно красиво е. Имах само четири дни там около Коледа. Отдавна ми беше цел да видя поне едно късче – Патагония е огромна територия. Там, където аз бях – Барилоче, е популярно „ъгълче“ за начало на голямо пътуване из Патагония", разказва Мартин Кръстев.

Куфарът на Мартин, навъртял толкова километри, взел да поддава и за да спаси изкривеното му колелце, трябвало да го изпили „с пиличка за нокти“.

И отново в Рио – хостелът, в който Мартин работел, бил само на три пресечки от емблематичния плаж Копакабана. За жалост обаче уцелил дъждовния период и невинаги времето било подходящо да метне кърпа на пясъка.

Хълмовете на Рио

В Рио прекарал целия януари. „В последната ми нощ там посрещнахме изгрева на Копакабана – със слънцето, изгряващо от водата.“

Би се върнал в Рио. „По-уникално за Рио, за разлика от много други градове, е, че има къде човек да се разходи из природата, не само в паркове, а и цели хълмове и минипланини. Това, което много хора не знаят е, че всяка една от тях може да бъде изкачена на крак, дори най-стръмните“, споделя още пресни помени пътешественикът.

В Рио има всичко – има планини, има „джунгли“ в самия град, има паркове, езера в самия град, няколко плажове – огромни. Центърът – много шарен, с богата история и исторически сгради. Откъм визия, портрет е уникално място.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
Снимки: Мартин Кръстев - Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07