Българският фонд за жените поставя жените творци на фокус в изложбата „Всичко (ни) е наред“. Тя представя девет художествени проекта, подкрепени от Фонда за артистични проекти на жени. Творбите ще бъдат изложени в три галерии в София от 11 март до 3 април 2020 година. Произведенията могат да бъдат разгледани в Института за съвременно изкуство – София, в галерия "Credo Bonum" и в галерия "Doza".
Хуманоидният робот Ай-Да е създаден като художничка през 2019 година в Англия.
"Моят филм се базира на тази история, като аз самата се инсценирам като жена робот, художничка и се казвам Ай-Ва. Вярно е, че роботиката, изкуственият интелект е свързан предимно с доминираното мъжко присъствие в тази сфера, но от страната на създателите. Изкуственият интелект често бива кодиран в женски род и има обслужваща функция", каза в предаването "Хоризонт до обед" Венета Андрова, художничка, която работи в Берлин.
Подборът на творбите за участие в изложбата не е бил лесен. В конкурса са били представени над 107 творби.
"Направихме едно изследване, което потвърди, че едва 9% са произведенията на жените в нашия национален музей, т.е. историческата памет и историята на изкуството се пише отново преимуществено от мъже", поясни Гергана Куцева от Българския фонд на жените. Достъпът до творчество на жените е ограничен и те ежедневно трябва да се борят за него, смята тя.
В изложбата са представени творбите на Албена Баева, Алла Георгиева, Боряна Росса, Венета Андрова, Невена Екимова, Дарина Коконова, Николина Недялкова и Даниела Такева, Павлина Сърбова, Полина Стоянова и Марион Дърова.
Заглавието на изложбата е ирония, подчерта кураторът на изложбата Стефка Цанева.
"Тази тема, концепция на целия конкурс и на изложбата, беше така формулирана и с цел да постави въпроса за мястото на феминизма в България, имаме ли нужда от него, защото дори и много жени в България така яростно се заявяват против феминизма, че нямаме нужда от него. Оставихме темата отворена. Всяка жена, всяка участничка в конкурса да може да интерпретира сама тази тема, да потвърди - да, всичко ни е наред или да сложи накрая една въпросителна", изтъкна Стефка Цанева.
Още информация за изложбата ще научите от звуковия файл.Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..