Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жени творци на фокус в изложбата „Всичко (ни) е наред“

Организаторите провокират женската гледна точка към изкуството

Венета Андрова, Гергана Куцева, Стефка Цанева
Снимка: Ани Петрова

Българският фонд за жените поставя жените творци на фокус в изложбата „Всичко (ни) е наред“. Тя представя девет художествени проекта, подкрепени от Фонда за артистични проекти на жени. Творбите ще бъдат изложени в три галерии в София от 11 март до 3 април 2020 година. Произведенията могат да бъдат разгледани в Института за съвременно изкуство – София, в галерия "Credo Bonum" и в галерия "Doza".

Хуманоидният робот Ай-Да е създаден като художничка през 2019 година в Англия.

"Моят филм се базира на тази история, като аз самата се инсценирам като жена робот, художничка и се казвам Ай-Ва. Вярно е, че роботиката, изкуственият интелект е свързан предимно с доминираното мъжко присъствие в тази сфера, но от страната на създателите. Изкуственият интелект често бива кодиран в женски род и има обслужваща функция", каза в предаването "Хоризонт до обед" Венета Андрова, художничка, която работи в Берлин.

Подборът на творбите за участие в изложбата не е бил лесен. В конкурса са били представени над 107 творби. 

"Направихме едно изследване, което потвърди, че едва 9% са произведенията на жените в нашия национален музей, т.е. историческата памет и историята на изкуството се пише отново преимуществено от мъже", поясни Гергана Куцева от Българския фонд на жените. Достъпът до творчество на жените е ограничен и те ежедневно трябва да се борят за него, смята тя. 

В изложбата са представени творбите на Албена Баева, Алла Георгиева, Боряна Росса, Венета Андрова, Невена Екимова, Дарина Коконова, Николина Недялкова и Даниела Такева, Павлина Сърбова, Полина Стоянова и Марион Дърова.

Заглавието на изложбата е ирония, подчерта кураторът на изложбата Стефка Цанева. 

"Тази тема, концепция на целия конкурс и на изложбата, беше така формулирана и с цел да постави въпроса за мястото на феминизма в България, имаме ли нужда от него, защото дори и много жени в България така яростно се заявяват против феминизма, че нямаме нужда от него. Оставихме темата отворена. Всяка жена, всяка участничка в конкурса да може да интерпретира сама тази тема, да потвърди - да, всичко ни е наред или да сложи накрая една въпросителна", изтъкна Стефка Цанева. 

Още информация за изложбата ще научите от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44