Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска художничка с трета самостоятелна изложба в Ню Йорк

Ирина Симидчиева
Снимка: Личен архив

Ирина Симидчиева е българска художничка, която този месец постави трета поред самостоятелна изложба в Ню Йорк, един от световните центрове на съвременното изкуство. Нейната живопис е силно повлияна от психоаналитичната теория, тъй като освен художник, Ирина е работещ терапевт. Казва, че картините й са много добре приети както от почитателите на изобразителното изкуство в САЩ, така и от психоаналитичните среди в Ню Йорк - американският мегаполис, който е с дългогодишни традиции в развитието на психоаналитичната теория и практика.

Творба на Ирина

Ирина завършва художествена гимназия „Проф. Николай Райнов“ в София, след което заминава за Амстердам - там се обучава в съвременно изкуство в Gerrit Rietveld Academie. Завръща се в България и завършва Бакалавърска степен „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, където наред с традиционните форми изобразително изкуство, изучава и Съвременно/Концептуално изкуство.

Пресечната точка между изкуство и психотерапия за Ирина е в Магистърската програма „Артистични психо-социални практики“ в Нов български университет – програма, която съчетава изучаването на изкуство и клинична социална работа със силна психоаналитична насоченост.

Творба на Ирина

През 2015 г. Ирина заминава за Ню Йорк и се установява там. След процедура по лицензиране, започва да практикува отначало като социален работник, впоследствие и като терапевт, и започва обучението си по психоанализа към Manhattan Institute for Psychoanalysis. Същевременно продължава да се занимава с живопис и да излага картините си. Участието в изложби започва спонтанно, като в повечето случаи галериите сами я намират и предлагат тя да излага при тях. Картините й стават силно повлияни от психоаналитичната теория, а и от опита ѝ в анализата, на която тя самата се подлага. В Ню Йорк Ирина работи като терапевт в Bleuler Psychotherapy Center, една от малкото клиники, опериращи под шапката на NYS Office of Mental Health с изявена психоаналитична насоченост, за разлика от повечето останали, които поощряват комерсиалните бихевиористични подходи. Там основно вижда пациенти в индивидуална терапия, като честотата на сесиите е веднъж, два или три пъти седмично, а пациентите са от най-разнообразни възрастови групи, симптоматика, диагнози, а и в културно, етническо/расово отношение. Клиниката специализира в третирането на суицидни пациенти, пациенти с травми (като сексуално насилие и пр.), депресия, различните тревожни разстройства, обсесии, зависимости, хранителни разстройства, психози и др. Там Ирина основава група за страдащи от слухови халюцинации, която води до скоро и в която използва изкуство като терапевтичен подход.

Творба на Ирина

Ирина се формира като психоаналитик в Manhattan Institute for Psychoanalysis в Ню Йорк. Институтът тази година празнува 40 години от създаването си. Известен е с това, че е първият в Ню Йорк, който отваря вратите си за терапевти без предходно медицинско образование.

Петгодишното обучение обхваща класическа психоанализа, преходът й в съвременна, междуличностна и всичките й течения и направления, съвременни и класически. Тренингът е изключително строг, а от кандидатите се изисква да се подложат на анализа, честотата на която да е минимум три пъти седмично. Общността на института е голяма и се състои от преподаватели и супервайзъри, представители на буквално всички психоаналитични течения, с различни аналитични ориентации. Кандидатите сменят различни супервайзъри, които те самите избират и така получават изключителния шанс да формират свой собствен аналитичен стил.

Интервю с Ирина Симидчиева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10