Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Калфин и Георги Ангелов пред БНР:

Икономиката е пред риск, трябват стратегически мерки

Снимка: Радио Видин

„Има яснота в кръговете в Европа какво трябва да се прави в тази ситуация с коронавируса, но за съжаление не виждам подготвеност в България. Ръцете на страните членки са развързани и мерките, които трябва да се вземат, са налице… Държавната помощ не е табу“. Това коментира пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш министър на социалната политика.

С коментар по темата в предаването „Неделя 150“ се включи и икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов:

„Общоевропейски мерки – наливане на ликвидност в икономиката, по-ниски лихви, повече стимули, банките да не отрязват кредита към икономиката точно в този момент, са част от посоките, които трябва да послужат като основа и за националните мерки… Очакваме послание на европейско ниво за подкрепа“.

Според него най-важното е да се избегне рязко повишаване на безработицата, тоест, необходими са мерки за запазване на заетостта:

„Държавата да помогне на фирмите, те също да дадат своя дан, за да може да не се уволняват хора, защото след края на кризата отново ще трябва да бъдат наемани на работа... Трябва да се мисли стратегически, а не как да спестим няколко милиона. Трябва да мислим как да запазим икономиката във вид, който бързо може да се рестартира след края на кризата“.

Ивайло Калфин подчерта, че опасността не е само от уволнения, но и от масови фалити:

„Икономиката ще се възстанови, ако има доверие в икономическото управление“.

Според Георги Ангелов има възможност за преструктуриране на бюджета и да се насочат повече ресурси там, където са необходими:

„Мисля, че е задължително да се направи актуализация на бюджета, за да видим накъде отиваме. В следващите два-три дни трябва да има свръх краткосрочни мерки, мерки към тези компании и бизнеси, затворени заради карантината, нямат приходи, не могат да се плащат заплати. Би трябвало да се каже, че на техните работници тези дни ще се признаят за болнични и ще им бъдат платени от държавата. Поне някаква първоначална мярка за една-две седмици, преди да се измисли големия план“.

Според Ангелов може да се очаква рецесия почти в целия свят, в Европа и в България е почти сигурно:

„Въпросът е да разпределим по-равномерно бремето, за да не се окажем с цели сектори – унищожени и без работници, без логистика. Да можем да запазим производствения потенциал и човешкия потенциал на страната и след 3-4 месеца да можем да отворим отново икономиката и тя да може да се възстанови бързо. Ако има рязко затравяне и уволнение на хора, след това ще бъде много трудно".

Ивайло Калфин очаква спад на икономиката за тримесечието, който може да се компенсира с нисък растеж:

„Необходимо е да се отдели значителен ресурс, около 2% от бюджетни средства, които да се допълнят с усилия от бизнеса, банки, за да станат няколко милиарда, за да има видимо действие“.

Интервюто с Ивайло Калфин и с Георги Ангелов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерството на туризма предлага създаване на Туристически гаранционен фонд

Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...

публикувано на 24.07.25 в 13:13
Просветният министър Красимир Вълчев в НС, 24 юли 2025 г.

Таксата за платено обучение не може да надвишава 60% от издръжката на студент държавна поръчка

Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60 на сто от издръжката на студент в държавна поръчка. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок..

публикувано на 24.07.25 в 13:03
Шри Шри Рави Шанкар

Константин Драгов: С техниките на Рави Шанкар имаме контрол над емоциите, подобрява се интуицията

Шри Шри Рави Шанкар казва, че "няма лоши хора, единственият виновник и престъпник е стресът". Човек се държи агресивно заради стреса, умората е причина за липсата на енергия , каза в интервю пред БНР Константин Драгов, един от учителите, разпространяващи учението  на индиеца Шри Шри Рави Шанкар. След 3 години чакане гуруто пристига в..

публикувано на 24.07.25 в 13:00

МС отпусна 33 хил. литра бутилирана вода от държавния резерв за бедстващото село Никюп

С решение на правителството от държавния резерв се освобождават 33 хиляди литра бутилирана вода и се предоставят безвъзмездно на кмета на Велико Търново. Водата е за хората в село Никюп, където е обявено частично бедствено положение заради липсата на вода. Решението е част от мерките, които правителството предприема за подпомагане на..

публикувано на 24.07.25 в 13:00
Просветният министър Красимир Вълчев в НС, 24 юли 2025 г.

НС обсъжда намаляване на таксите на студентите платено обучение

Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто от..

публикувано на 24.07.25 в 12:31

ЕС е забавил някои плащания по Механизма за Украйна

ЕС е забавил някои плащания по Механизма за Украйна, съобщи пред "Политико" германският евродепутат от зелените Даниел Фройнд. Причината е, че за първи път Киев е пропуснал да изпълни няколко ключови етапа от необходимите реформи, поясни той. Фройнд се завърна наскоро от Украйна, където е имал срещи и разговори с представители на..

публикувано на 24.07.25 в 12:24

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери И след второто сезиране на Конституционния съд, т.нар. домова книга на длъжностите, измежду които президентът може да избира служебен премиер, оцеля. Обновеният състав на съда се раздели на 6:3:3 и така за втори път не успя да вземе решение противоречат ли на..

публикувано на 24.07.25 в 11:47