Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Иванов: Необходим е извънреден коронавирусен бюджет

Проф. Димитър Иванов
Снимка: Личен архив

Бюджет 2020 ще трябва да бъде коригиран, но преди тази актуализация правителството трябва да разработи и приеме мащабен и агресивен пакет от мерки, оформени като извънреден коронавирусен бюджет. Извънреден коронавирусен бюджет ще преподреди приоритетите, залегнали в досегашния бюджет за тази година“. Това каза пред БНР макроикономистът проф. Димитър Иванов.

Според него кризата създава изключителна опасност от липса на ликвидност и от липса на платежоспособност:

„Трябва ни пакет, който дава всички гаранции, че основни сектори на икономиката ни няма да загинат или изпаднат във финансов колапс... Диагностичните тестове трябва да са безплатни, дезинфекциращите гелове също. Трябва да се въведат спешно минимум тримесечни ипотечни ваканции за всяко домакинство, страдащо от финансови затруднения заради коронавируса. БНБ и търговските банки да стимулират ликвидността във всеки засегнат сектор от икономиката ни и да смекчат кризисния шок. Българската банка за развитие да има възможност да създаде проектираща броня около засегнати структуроопределящи фирми. Болничните да са пълно покрити от първия ден на самоизолация или карантина“.

В предаването „12+3“ проф. Иванов подчерта, че България е изправена пред четири шока:

„Шок на предлагането, шок на търсенето, финансов шок и социален шок. Големи сектори в българската икономика ще бъдат ударени и спадът може да достигне и да надмине 40-45% от очакваните и планирани годишни приходи. Ще наблюдаваме в идващите месеци първата експлозия на сектора на услугите, каквато не сме виждали. Ако тази ситуация продължи повече от очакваното, ако пандемията и страхът не бъдат овладени навреме, тежестта на тази потенциално свиващата се икономическа активност няма как да не започне да се пренася върху банковата система“.

Проф. Димитър Иванов подчерта:

Рецесията е на вратата ни. Пандемията е най-големият шок, който удря глобалната икономика от финансовата криза от 2008 година. От средата на февруари досега краткосрочните щети се изчисляват на над 1,6 трилиона долари“.

По думите му еврозоната е в опасност заради италианската, германската и испанската икономики, които още от миналата година са на границата на техническа рецесия.

Covid-19 се превърна в най-големия враг на световната икономика и в най-големия враг на глобализацията. Спря пътувания, затвори граници, скъса снабдителните вериги… Един вирус от Ухан доведе до затварянето на въздушните граници на над 36 държави в света, от които 11 в Европа, до карантина на цели големи райони и държави, до блокиране на международното сътрудничеството“.

Според проф. Иванов трябва да сме клинично реалистични и да действаме решително:

„Коронавирусът ще ускори измененията в нашата национална и икономическа структура, която стои непроменена за последните 25-30 години. Това, което идва, ще бъде маркирано от един нов свят на регулации, който може би ще продължи да бъде обхванат от глобализационни процеси, но ще бъде осторожен спрямо техните недостатъци“.

Интервюто с проф. Димитър Иванов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12