Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И в Израел пеят и свирят по балконите

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Признавам, ненавиждах го! Съседа, който живее в двора вляво от моя. Сватбарски певец е. На всеки празник на многобройната си челяд не просто пее мизрахи (израелската чалга), но ползва и високоговорител през уредба. Момчетата му, които, за разлика от него, нямат и слух, също подпяват. Често събира приятели и когато посръбнат доволно (към 2-3 ч. през нощта) пеят, макар и без микрофон. Не понасям и съседката, която на стари години се учи да свири на йоника. Макар че е през три двора от моя, ми къса нервите. Девойката от блока през улицата поне свири на пиано добре, но доста се упражнява, а това си е досадно. Отдавна си мечтая да се преселя в някой друг, по-тих квартал. Всъщност и когато се заселвах в тази къща ме уверяваха, че е много приятно и тихо място и наоколо живеят много стойностни хора…

Поради всеобщите ограничения заради коронавируса затвориха театрите, операта, концертните зали и въобще всичко, което запълваше плътно вечерите ни. Очертаваше се скука. Но по интернет заприиждаха предложения да гледаме световни постановки и концерти на минимални цени. Не липсваха и покани да се компенсира това,че не може да се пътува извън страната, с виртуални турове из мечтани музеи и галерии по цял свят. Готвех се да гледам спектакъл на Метрополитън опера от Ню Йорк, когато чух, че съседът отляво пак се готви да пее през микрофон. Излязох на двора, този път не само за да му направя забележка, но и за да повикам полиция. Но вместо обичайната мизрахи музика,той започна да пее популярни израелски песни. Част от тях бяха печелили награди на Евровизия, по-старите са се пели край лагерните огньове в кибуците или по фронтовете. Децата му също подпяваха с него. Пръв го подкрепи с цигулката си съсед от третия етаж на отсрещния блок. След това на прозорците и в градините се показаха още съседи. Мнозина пееха. В Израел е прието да се събират на нещо като хорово караоке и те имаха опит как да припяват, без да си пречат. Скоро се включи съседката с йониката. Доста добре се справяше. Оказа се, че в съседните дворове има хора, които свиреха и на други инструменти. Например в двора вдясно живеел флейтист. Пианистката отсреща акомпанираше пред широко разтворения си прозорец. През един двор от моя съседът изнесе виолончелото си. Не го виждах, но личеше, че има навици да се вписва в оркестър. Изглежда е вярнотова, което ми разказваха приятели,че в Израел има традиция да се събират домашни дуа или квартети да свират просто за себе си. Те не са така шумни като съседа отляво и дори не съм ги чувала. Свидетел съм как беше в Израел, когато имаше бомбардировки. Хората не излизаха по балконите и в дворовете си, а се ослушваха за сирена и се криеха в защитените си стаи. При заплахата от коронавируса тези, които работят през интернет, излизат от домовете си само за да отидат до бакалията или супермаркета. Децата не ходят на училище и направо пощуряват в домашния затвор, който са им устроили. Но не е забранено да излезеш на балкона или на двора си. Съседът сигурно беше направил концерта за собствените си малчугани, но към него се присъединиха повечето съседи. Е, имаше и един, който пусна радиото или телевизора си с всички сили, за да заглуши уличния хор, но винаги има и някой недоволен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26

Артис - фестивал на младите в изкуството

На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата   ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” .  Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка -   блестящи изпълнители, чиято артистична..

публикувано на 10.04.25 в 17:36

"Кентаврите" на Стилиян Иванов - мистичен поглед към миналото

В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..

публикувано на 10.04.25 в 10:15
Лахав Шани - диригент

Лахав Шани - гордостта на училището за музика "Бухман-Мета" в Тел Авив

Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на  юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет.  Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..

публикувано на 09.04.25 в 19:35
Радослав Шулц и Марио Хосен

Камерният оркестър на Баварското радио с първа изява в София

Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц.  След дебюта си миналата година..

публикувано на 09.04.25 в 19:12