Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И в Израел пеят и свирят по балконите

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Признавам, ненавиждах го! Съседа, който живее в двора вляво от моя. Сватбарски певец е. На всеки празник на многобройната си челяд не просто пее мизрахи (израелската чалга), но ползва и високоговорител през уредба. Момчетата му, които, за разлика от него, нямат и слух, също подпяват. Често събира приятели и когато посръбнат доволно (към 2-3 ч. през нощта) пеят, макар и без микрофон. Не понасям и съседката, която на стари години се учи да свири на йоника. Макар че е през три двора от моя, ми къса нервите. Девойката от блока през улицата поне свири на пиано добре, но доста се упражнява, а това си е досадно. Отдавна си мечтая да се преселя в някой друг, по-тих квартал. Всъщност и когато се заселвах в тази къща ме уверяваха, че е много приятно и тихо място и наоколо живеят много стойностни хора…

Поради всеобщите ограничения заради коронавируса затвориха театрите, операта, концертните зали и въобще всичко, което запълваше плътно вечерите ни. Очертаваше се скука. Но по интернет заприиждаха предложения да гледаме световни постановки и концерти на минимални цени. Не липсваха и покани да се компенсира това,че не може да се пътува извън страната, с виртуални турове из мечтани музеи и галерии по цял свят. Готвех се да гледам спектакъл на Метрополитън опера от Ню Йорк, когато чух, че съседът отляво пак се готви да пее през микрофон. Излязох на двора, този път не само за да му направя забележка, но и за да повикам полиция. Но вместо обичайната мизрахи музика,той започна да пее популярни израелски песни. Част от тях бяха печелили награди на Евровизия, по-старите са се пели край лагерните огньове в кибуците или по фронтовете. Децата му също подпяваха с него. Пръв го подкрепи с цигулката си съсед от третия етаж на отсрещния блок. След това на прозорците и в градините се показаха още съседи. Мнозина пееха. В Израел е прието да се събират на нещо като хорово караоке и те имаха опит как да припяват, без да си пречат. Скоро се включи съседката с йониката. Доста добре се справяше. Оказа се, че в съседните дворове има хора, които свиреха и на други инструменти. Например в двора вдясно живеел флейтист. Пианистката отсреща акомпанираше пред широко разтворения си прозорец. През един двор от моя съседът изнесе виолончелото си. Не го виждах, но личеше, че има навици да се вписва в оркестър. Изглежда е вярнотова, което ми разказваха приятели,че в Израел има традиция да се събират домашни дуа или квартети да свират просто за себе си. Те не са така шумни като съседа отляво и дори не съм ги чувала. Свидетел съм как беше в Израел, когато имаше бомбардировки. Хората не излизаха по балконите и в дворовете си, а се ослушваха за сирена и се криеха в защитените си стаи. При заплахата от коронавируса тези, които работят през интернет, излизат от домовете си само за да отидат до бакалията или супермаркета. Децата не ходят на училище и направо пощуряват в домашния затвор, който са им устроили. Но не е забранено да излезеш на балкона или на двора си. Съседът сигурно беше направил концерта за собствените си малчугани, но към него се присъединиха повечето съседи. Е, имаше и един, който пусна радиото или телевизора си с всички сили, за да заглуши уличния хор, но винаги има и някой недоволен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30