Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Венков: КПП-та към ромските махали отправят опасното послание, че хората от малцинствата не са част от нацията

Огнян Исаев: Здравните медиатори в ромските квартали не разполагат със защитно облекло

Стена огражда ромския квартал във Видин от влаковата линия
Снимка: Радио ВИДИН

Спешни екипи съвместно с Българския червен кръст да работят с ромските общности у нас е едно от предложенията за намаляване на риска от разпространение на коронавирус.

"Към момента здравните медиатори са част от оперативните щабове в общините. И това е от няколко дни. Те активно работят на терен, предоставят информационни материали, дават насоки на хората. Също така там, където има възможност, предоставят дезинфектанти. Но много е важно да се каже, че те не разполагат с необходимото защитно облекло, с маски, с дезинфектанти, т.е. това, с което разполагат е с лични ресурси", обясни пред "Хоризонт" Огнян Исаев, директор на програма "Образователни възможности и постижения" в Тръст за социална алтернатива.

Тръст за социална алтернатива ще осигури финансова подкрепа на Националната мрежа на здравните медиатори, за да се снабдят с предпазни средства, необходими за работа на терен. "И може би в кварталите, където са изключително гъсто населени, може би е добре да се поставят дезинфектанти на публични места", предложи Исаев.

Предложението да се поставят контролно-пропускателни пунктове отправя опасно послание, че хората от малцинствата не са част от нацията, коментира антропологът д-р Никола Венков. Подобно послание към ромските махали е лош знак в момент на криза, който изисква национално единение.

"Такива сигнали наистина има вече през последните 10 години, но този е особено силен и решаващ за бъдещето ни заедно, защото се случва в момент, когато изглежда, че ние откриваме обществения договор между народ и власт, и последните започнаха да показват, че действително за тях има значение добруването на народа", допълни антропологът.

"Нацията започна да преоткрива своята заедност, както и целият свят всъщност, за това, че си стоим вкъщи, в това, че се притесняваме дали има консерви в магазина, в това, че в 21 часа всички излизаме да аплодираме по балконите..."

Много от жителите на ромските квартали, до които са достигнали посланията на оперативния щаб, приемат опасността много сериозно, увери Никола Венков. 

Около 80 процента от хората в ромските квартали спазват мерките като такова е съотношението и в центъра на големите градове, където продължават да се разхождат възрастни хора и младежи.

"Къде сте виждали със сапун хората от самия квартал да си мият улиците, а това се случва на една улица в квартал Столипиново" сподели Никола Венков.

Според Огнян Исаев кризисната ситуация с вируса отправя и ново предизвикателство към ромските деца, които съвсем не могат да ходят на училище.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

В ромските квартали медиатори следят за хора, завръщащи се от чужбина

В предаването "Хоризонт до обед" Петко Асенов от Световната ромска организация в България коментира, че много от ромите не са наясно с епидемията за коронавируса. „ Голяма част от хората в нашите ромски квартали не знаят нищо . Не са уведомени. Те..

обновено на 19.03.20 в 18:16
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Лечков

Йордан Лечков: Ние нямаме национален стадион, искаме да имаме национален отбор

"Не виждам смисъл да говоря пред медиите , защото напоследък каквото се случва в държавата и по света е много говорене, но нищо не се случва. От говорене файда няма ". Това каза пред БНР Йордан Лечков , бивш футболист и бивш кмет на Сливен. В..

публикувано на 10.10.25 в 19:02
Пламен Бобоков

Пламен Бобоков: Живеем в много висока корупционна среда

"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо. Мисля, че уважаемите радио слушатели много добре знаят за какво иде реч. Живеем в много висока..

публикувано на 10.10.25 в 18:15

Най-често използваната услуга на сайта на НЗОК е прегледът на пациентското досие

Всеки здравноосигурен у нас може да провери какво съдържа пациентското му досие чрез сайта на Здравната каса . Това е една от най-често използваните електронни услуги, предоставяни от институцията.  986 с достъп до здравни досиета Чрез..

публикувано на 10.10.25 в 15:42

Студентите по медицина в Плевен ще използват виртуална реалност за обучение по анатомия

С първата по рода си у нас зала за обучение по анатомия ще разполага Медицинският университет в Плевен. " Системата е уникална . Създадена е от високотехнологична компания, която използва виртуалната реалност за обучение по анатомия на човек..

публикувано на 10.10.25 в 11:13
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Няма нищо лошо всяка сделка със стратегически активи да се проверява максимално много

"Още при приватизацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас“ държавата си остави т. нар.  "златна акция" , тоест т я има част от собствеността върху тези предприятия и правото да се изказва по темата за продажбата ". Това каза енергийният експерт..

публикувано на 09.10.25 в 14:20
д-р Веселин Гаврилов

Д-р Веселин Гаврилов със съвети за здравословен и дълъг живот

"Имам огромното удоволствие да съм част от екипа на най-голямата клиника за дълголетие в България и да споделим най-големите новости по отношение на дълголетието. Темата за дълголетието е изключително актуална не само в България, но и по целия свят "...

публикувано на 09.10.25 в 11:55

Без лична карта: Колко врати се затварят за повече от 200 000 души у нас?

Много хора без лични документи изпадат в тежко положение, от което не могат да се измъкнат сами, без съдебна помощ.  По последни проучвания, извършени в рамките на Национална застъпническа кампания "Невидимите, които виждаме", за 2022 г. тези..

публикувано на 09.10.25 в 11:09