Докато екипът звукорежисьори се лута с радиоколата в търсене на най-подходящото място за това приключение, ние се запознаваме с Дани и чакаме Бъни – Петър Йорданов. Всъщност, ето го и него – мултиинструменталистът, който няма нужда от представяне. Вече има написан албум Bunyverse, а и сме го виждали и слушали неведнъж на сцената като част от множеството проекти, в които участва. Бъни идва заедно със своя хандпан и столче, на което да седне, за да може да постави инструмента в скута си и да свири.
Причината за цялата тази сложна организация са ограничителните мерки срещу разпространението на Ковид-19, заради които Бъни и Дани не могат да ни гостуват в студиото. Поводът да се срещнем с двамата музиканти е организираният от тях Хандпан фест в София, насрочен за 11 април (който вероятно няма да се състои заради извънредното положение в страната). Но нищо не може да спре музиката. Нас също!
Как се свири на „летяща чиния“?
Хандпанът или хангът „е музикален перкусионен инструмент от групата на металните идиофонни инструменти, е описанието, което може да намерим в Уикипедия. Дани си е разпечатал информация оттам, макар че изобщо няма нужда от нея. „Хандпанът е сравнително нов инструмент за човечеството, както и новите вирусни частици“, шегува се хандпан любителят. Инструментът, който прилича на летяща чиния, става известен около 2000-та година. Той е с фиксирани тонове, а когато човек докосне инструмента, той резонира в избрания от него тон. С времето инструментът еволюира и сред най-новите хандпани има и такива, които имат над 20 тона.
„Инструменти, подобен на ханга, са удото и стилпанът, които се използват в индийската култура. В крайна сметка корените на маймуната и на човека да бие по една ламарина са от много по-отдавна“, каза още Дани. Убеден е, че всеки може да се научи да свири на ханга, защото инструментът е много интуитивен и със сигурност може да „съблазни“ и любители – музиканти, които нямат професионално образование.
Има едни индонезийски инструменти, които наподобяват ксилофон, но за разлика от неговите плоски клавиши, при тях са „едни кръгчета“, също като на хандпана, поясни Бъни. Според него хандпанът обединява в себе си различни видове инструменти.
„За слушателите, които не са виждали такъв инструмент, това е "летяща чиния" с кръгли зонички. Всяка от тях е отделен тон. Моят е с осем, на Дани – с повече“, обясни още Бъни, който е първият хандпан майстор в България.
Първият хандпан майстор у нас и неговият първи ученик
„Много време си мечтах за такъв инструмент“, каза Бъни, помолен да разкаже как в него се запали искрата да свири на хандпан. Историята не започва с „имало едно време“, а с хандпан в ръцете на един чуждестранен музикант пред Народния театър. Мелодията възпламенява мъничка искра в душата на Бъни, от която избухва огромен пожар. Мултиинструменталистът е убеден, че това ще е следващият инструмент, който ще проучи. Преди да го докосне и разучи лично, Бъни търси информация в интернет и се опитва да намери инструмент, с който да експериментира. Това обаче отнема време, защото успява да си купи собствен ханг години по-късно. Първо се включва в списък на фирмата – производител, но се сдобива със своя инструмент преди да дочака реда си.
Бъни е първият хандпан майстор у нас, Дани – неговият първи ученик. „Поръчах си ханг от Виетнам, а един приятел музикант ме свърза с Бъни. Каза ми, че май само Бъни свири на летяща чиния в България“, с усмивка разказа Дани и направи уточнението, че е самият той е ветеринар по професия и работи във фармацевтична компания.
Да те замерят с пари!
Сега ще се върнем назад във времето. Август, жега и купон с приятели на столичната улица „Иван Шишман.
„Веднъж ме поканиха да свиря на рождения ден на магазин „Мухоморка“, която вече не съществува“ – с тези думи Бъни ни въвежда в една от любимите си летни ханг истории. „На тротоара, то няма къде другаде. Лято. Готино е! Бяхме с един приятел и си свирим. По едно време са появи една баба от балкона. Гледа ни известно време и метна един плик“, продължи Бъни. „Ама, какво?! Ние продължихме да си свирим. Решихме, че ако нещо не ни каже пряко, няма проблем. След малко тя метна още един плик. Имаше писмо и пари. „Момчета, пълните ми душата“, беше написала бабата. Метна по нас общо три банкноти по десет лева“, каза още Бъни.
Металика и Бетовен на хандпан?! Обещано!
Често музиканти, които свирят на хандпан, се събират в кръг и започват да импровизират заедно на инструментите си. Те го наричат „circle“ – кръг. И тъй като хора, които обичаме тежката музика знаем, че „circle“ може да означава и пого на метъл концерт, питаме: „Може ли да се изсвири „Seek and Destroy“ на Metallica на ханг?“.
„Аз не съм в такова настроение и подхождам доста егоистично към музиката. Предпочитам нежните мелодии“, отвръща Бъни. Въпреки това обяснява, че в комбинация различните хангове могат да претворят изключително разнообразни музикални стилове. „Ще му сложиш един дисторшън и готово“, допълва Бъни и обещава – ако тази година не успее, догодина да има не само ханг фест, но и „Seek and Destroy“ на хандпан.
А може ли да изсвирим класическо произведение, например на един от любимите на екипа на „Изотопия“ композитори Лудвиг ван Бетовен? „На хандпан могат да се изсвирят простички неща, защото инструментът е ограничен откъм тонове. Но може да комбинираш инструменти. Например – от този взимаш Фа Диез, от другия – Си примерно и сглобяваш за произведението, което искаш да изсвириш“, пояснява още Бъни, а Дани го допълва - просто трябва по-голям circle.
Навън е още по-студено. Светлината все още е оскъдна. Дори охраната напуска столичния паркинг, но на нас ни е готино благодарение на Бъни, Дани и техните хандпани.
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..