Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издават ваучери заради провалени пътувания

Можем да отложим направена резервация или да получим обратно парите си

Снимка: БГНЕС

Министерството на туризма съвместно с Комисията за защита на потребителите издаде указания и препоръки за издаване на ваучери от туроператорите. Те са във връзка със сключени договори за туристически пакети, чието изпълнение е невъзможно заради извънредното положение, свързано с разпространението на коронавируса. Те преповтарят насоките, дадени от Европейската комисия на 19 март.

Ваучерите се отнасят само за плащания, направени за закупуването на туристически пакети през туроператорите. Целта на ваучера е да удостовери съгласието на пътуващия за направените плащания по договора му за туристически пакет.

"Туристическият ваучер, който може да даде възможност на клиентите и на нашите туристи да пътуват отложено във времето, всъщност е на стойност, която те са заплатили към момента на резервацията и се офрмя с анекс към договора", пояснява пред "Хоризонт" Свидна Динева от Българската асоциация на туроператорите и туристическите агенти.

"Този анекс също трябва да бъде подписан от страна на туриста. Ние даваме възможност по този начин да отложат своето пътуване, да могат да си прехвърлят по този начин парите за пътуване в пероид от 6 месеца до 1 година, а някои от колегите предлагат и до декември месец на 2022 година", допълва Динева.

Силвия Димитрова вече е подписала анекс към договора си за пътуване, което се надява да осъществи по-късно във времето.

"Имахме резервация за екскурзия в Гърция за 5 дни - Класическа Гърция и смятахме през пролетната ваканция да я осъществим. Ние бяхме превели една част, преди няколко месеца, от сумата, за да заявим нашето участие и да си запазим местата. Наближаваше времето, в което трябваше да платим останалата част от ексурзията. По договорни условия, ако не бяхме платили до 25 март, трябваше да изгубим цялата сума. Ние изпратихме имейл на туроператора и те ни отговориха след няколко дни, че ни предлагат ваучер за друга екскурзия или за същата до 2021 година", разказа Димитрова в предаването "Хоризонт до обед".

Потребителят може да приеме това предложение, но може и да не се съгласи. Какво следва при несъгласие?

"Тогава туроператорът е задължен да върне платената сума на пътуващия в срок от един месец от отмяна на извънредното положение, както е съгласно Закона за мерките за извънредното положение", пояснява Игнат Арсенов от Комисията за защита на потребителите.

Туристическият ваучер, чрез който се оформят вече депозираните пари на клиентите, е за стойност, подчертава Свидна Динева.

"Той може да бъде използван за същата услуга, по която са внесени парите, т.е за същия пакет, който те са предплатили. Но може да бъде ползван и за друга услуга, която предлага туристическата агенция".

Когато не използваме услугите на туроператорите, не попадаме в защитата на директивата за пакетното пътуване и тогава потребителят трябва да се защитава според клаузите на сключения договор със съответния хотел или превозвач. 

"Да настояват пред самия хотел и, съответно, ако не успеят да получат съдействие, те могат да се свържат, ако хотелът се намира в Европейския съюз, с Европейския потребителски център, за да се премине към едни преговори, за да получат парите си обратно и съответно, ако те не ги получат, това, което ще остане за тях, ще бъде съдебният  ред за защита, да търсят своите претенции", изтъква Игнат Арсенов.

Ако авиокомпанията не възстанови сумата за неосъществено пътуване, туристът трябва да се обърне за съдействие към Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", ако полетът излита от България. Ако излитането е от друга държава членка на Европейския съюз, трябва да се обърнем или към органа за регулация на гражданското въздухоплаване в съответната държава, или към Европейския потребителски център в България. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07