Не само медицинските, но и икономическите последствия ще са много негативни от пандемията с коронавируса. Най-голямата надежда е в науката. Тази позиция изрази в в предаването "Хоризонт до обед" социологът проф. Марина Лякова, преподавател в Университета в Карлсруе, Германия.
"Ние трябва да се уповаваме на експертите, на тези, които работят на терен. Това в момента са лекарите, медицинскити сестри. Те изнасят цялата криза буквално с ръцете си. Ние трябва да разчитаме на тези експерти, че те ще ни преведат в тази криза и според мен това е една надежда за възраждане на експертното знание", изтъкна проф. Лякова.
Според прогнози, в Германия предстои икономически срив, който ще бъде в интервала между 7 и 20% заради кризата.
"Само за сравнение - при кризата през 2009 година немската икономика беше в минус 5,6%,т.е. очаква ни една наистина безпрецедентна криза и това оказва влияние върху различните професии. Най-засегнати са тези, които работят на терен, разбира се - на първо място лекари, медицински сестри, санитари", допълни социологът.
В Германия е направен анализ за разпределението по пол на заетите в определени професии.
"Така например от работещите в болници 76% са жени, от работещите в магазините 73% са жени, т.е. жените в някаква степен са по-силно изложени да работят при рискови условия, защото такъв тип професии са представени. От друга страна, разбира се, в чистота и строителство повече са представени мъжете", допълни преподавателят.
Изключително голям е рискът за бедните, за бездомните, които се изхранват в социални кухни, посочи проф. Лякова. "Аз мисля, че един от големите изводи, които ще трябва да направим след тази криза, е за изключително нарастване на глобалното социално неравенство", коментира Марина Лякова.
Доклад на ООН сочи, че 55% от населението на света няма достъп до санитарен възел, 2,2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода. Поставя се под въпрос идеята за универсални човешки права.
"Възможно ли е да говорим за универсални човешки права, когато правото на живот, правото на здраве, правото на хляб и вода не са гарантирани. И това ще е тема, която дълго ще ни занимава, защото на практика човешките права са абсолютно немислими без социални права. Един бедстващ човек, който няма вода, няма храна, е поставен при несравнимо по-лоши условия в тази кризисна ситуация", изтъкна Марина Лякова.
Обществото на отворените граници има безспорни предимства,каза още проф. Лякова. "Имам някаква статистика пред очите ми - например гражданите на 80 милионна Германия през 2018 година са провели 70 милиона туристически пътувания с трайност минимум 5 дни, от тях 50 милиона в чужбина."
Като сериозен се очертава проблемът с работещите мигранти заради затворените граници.
Ще се стигне до преосмисляне на ролята на държавата, смята университетският преподавател.
"Държавите в криза или така наречените провалени държави не могат да се справят толкова ефективно, и те съвсем очевидно посягат към арсенал от тоталитарни мерки, опитват се да прикриват слабостта със сила".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..