В дни на пандемия, когато личната хигиена е изключително важна и дори може да бъде животоспасяваща, учени и природозащитници припомнят, че над 2 милиарда души по света живеят в страни, застрашени от водна криза. Ограниченият достъп до чиста вода крие здравни рискове и се превръща в трагедия за много общности.
Водата е ценен, но ограничен ресурс. Причините за това са нарастването на световното население и увеличаващото се потребление, наред с климатичните промени. Докато 71% от световната повърхност е покрита с вода, едва около 0,5% от това количество задоволява питейни нужди.
Сунита Нарейн, директор на Центъра за наука и околна среда със седалище в Ню Делхи:
"Днес мръсната вода е най-големият убиец на бебета по света. Липсата на питейна вода причинява здравословни проблеми и става причина за разпространяването на зараза".
Около 2,4 милиона деца в Сомалия нямат достъп до чиста питейна вода. Последиците за тях са – холера, детски паралич, коремен тиф и хепатит А.
Прогнозните данни сочат, че до 2040 година всяко четвърто дете в света, или около 600 милиона, се очаква да живее в условията на водна криза.
Неглижирането на проблема може да предизвика глобална водна криза в следващите десетилетия, предупреждава Меглена Антонова от "Грийнпийс България".
"Увеличава се консумацията от наша страна, но ресурсът не е възобновяем... Регионите с висок риск са на всеки континент".
Австралия е най-сухият обитаван континент на света. Проблемът с ограничените водни ресурси ни отвежда мисловно и до слънчева Африка – Нигерия, Южен Судан и Йемен са само част от държавите, в които водата се е превърнала в привилегия.
Достъпът до чиста вода се превръща в най-важната превантивна мярка срещу пандемията, заявява Нарейн:
"Знаем, че за да се предпазим от коронавируса, трябва да мием ръцете си в продължение минимум на 20 секунди, а така изразходваме около 2 литра вода. Това означава, че човек се нуждае от 20 литра вода на ден само за да измие ръцете си. Ето защо е необходимо да бъдем мъдри, когато изразходваме водните ресурси... Коронавирусът е пандемия, но и глобално предизвикателство, което ни учи, че светът е взаимосвързан и наш ангажимент е да осигурим вода за всички".
Същото мнение споделя и генералният секретар на Световната метеорологична организация Петри Тaалас, който алармира, че светът изостава при постигането на една от глобалните цели за устойчиво развитие, а именно осигуряването на чиста вода и канализация.
"3 милиарда души по света нямат елементарни условия за поддържане на лична хигиена. Това е недопустимо в 21 век".
Как стои въпросът на Стария континент и по конкретно у нас.
Водното богатство на България не е голямо. По водни ресурси на човек от населението тя се нарежда на едно от последните места в Европа. Бедни на водни запаси са още Албания, Прибалтийските страни и Белгия. Меглена Антонова:
"Имаме вода, но трябва да се пази. Голяма част от територията е с риск от недостиг на вода".
Проблемът вече се усети в Перник, където водният режим за гражданите, макар и облекчен, продължава. Водните ресурси у нас не само са ограничени, но и неравномерно разпределени по територията на страната. По-значителни са в Южна България и в планинските територии. Проблем с осигуряване на необходимите водни ресурси поради ограничени водоизточници у нас имат приблизително 500 населени места предимно в областите: Враца, Габрово, Перник и Монтана.
На този фон енергийната индустрия, която разчита на изкопаеми горива, използва огромни количества за производството на гориво и енергия.
Оказва се, че за всеки добит тон въглища се похабяват между 1 и 2,5 куб. метра подземни води. Въглищните мини също могат да причинят дълготрайни щети на реки и подпочвени водоеми и от тях да продължават да изтичат киселини, дори и след затварянето им, алармират еколозите, които възобновяват диалога за необходимостта от енергийния преход.
В сравнение с изкопаемите горива фотоволтаичните системи и енергията, генерирана от вятър, имат незначителен воден отпечатък.
Природозащитниците от "Грийнпийс България" призовават водните ресурси да не бъдат изчерпвани заради икономически цели и призовават за създаването на план за преход и излизане от въглищната зависимост.
Бурята "Берт" продължава да вилнее на Британските острови. Има една жертва, а 10 души, сред които 5 деца, бяха спасени от свлачище. Бурята "Берт" продължава да брули Великобритания и Ирландия с ветрове, които на места достигат 140 километра в час, с проливни дъждове и валежи от сняг, които предизвикаха транспортен хаос и почти със сигурност ще..
Гръцката партия СИРИЗА си избира лидер, след като вчера бившият председател на партията Стефанос Каселакис създаде нова политическа партия. Симпатизанти и членове на лявата партия гласуват днес за избор на лидер. Бившият ѝ председател Стефанос Каселакис беше изключен и не е допуснат да участва в днешния вот. От Централната комисия го обвиниха,..
Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година. Това заяви Любослав Костов, главен..
Силите за противовъздушна отбрана на Украйна са унищожили над 10 руски дрона, които са били насочени към Киев тази сутрин, предадоха Ройтерс и Украинформ, като цитират изявление на украинската армия. Засега не се съобщава за пострадали или щети в резултат на нападението, съобщи военната администрация на Киев в "Телеграм". Информацията за..
Няма как да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ . Това каза пред БНР заместник-председателят на БСП Кристиан Вигенин, евродепутат от ПЕС, като добави, че желанието на БСП-Обединена левица (БСП-ОЛ) е за максимално широка подкрепа за програмно правителство. "Всичко е в ръцете на спечелилата политическа формация, а както виждаме - подходът на..
Ако ви е спрял часовникът, не се притеснявайте, от изминалите 7 дни се уверихме, че времето няма никакво значение, а Айнщайн трябва да бъде стожер на политическата класа, защото както знаем всичко е относително, особено за 51-ия парламент. Седмицата доказа, че може да се поставят рекорди по безвремие, уникалности на общуването, любов..
Точно преди седмица отбелязахме Световния ден на недоносените деца . Тогава екипът на Неонатологичното отделение на болница "Канев" в Русе организира празник , на който покани десетки семейства на порасналите им вече пациенти. 17 ноември – Световен ден на недоносеността Майките на недоносените деца, родени в Русе и отгледани от лекарите..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..