Навършиха се 116 години от рождението на д-р Петър Кондоферски, основоположник на родилното отделение в Самоков. Роден е в семейство на свещеник. Емигрира във Франция, където започва да учи медицина и едновременно с това работи в болница. От 1923 до 1935 година живее във Франция и Тунис. Силната носталгия към България го връща в родината.
"На 27 септември 1935 година е назначен за общински лекар в град Самоков. Започва да специализира акушерство и гинекология и в този период вече по негова инициатива и на д-р Стоилов, който е главен лекар на амбулаторията в града, решават да бъде основан градски родилен дом. През 1942 година д-р Кондоферски за първи път в Самоков прилага пеницилинотерапията, а през 1949 година прави първото кръвопреливане в града", каза в предаването "Хоризонт до обед" Пиарет Кондоферска, дъщеря на д-р Петър Кондоферски.
През 1964 година комунистическата власт прави опит да го изкара враг на народа, но не успява. През 1971 е обвинен в шпионаж.
"Заради болката на доктора по неговата първа дъщеря - Симона, която заминава заедно с майка си във Франция и с които той се разделя, той "преследва" доста често французи, които са идвали в България - в Самоков, в Боровец. Установявал е контакти с тях, за да може да изпрати по тях подаръци и пари на своята дъщеря, за която той много е тъгувал и която е подпомагал, за да може да завърши. Тя действително завършва професура във Франция", допълва Пиарет Кондоферска.
Това дава основание на тогавашната власт да обвини д-р Кондоферски в шпионаж.
"През цялото време, докато е бил в Старозагорския затвор, е лекувал жените на служителите в този затвор. Той никога не е прекъсвал тази дейност. Живо се интересува от всички новости в медицината и до края на живота си - 1991-а, той непрекъснато четеше и се образоваше", изтъкна Пиарет Кондоферска.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..