Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече ли се ползват електронни услуги в ситуация на пандемия

Снимка: Държавна агенция „Електронно управление”

При кризата с разпространението на коронавирус и ограниченията за социална дистанция започнахме да ползваме повече електронни услуги. През изминалата седмица в системата за електронно връчване са регистрирани 146 профила на юридически лица. Общо броят на профилите е над 42 000.

"Чрез тази система се предоставя възможност за взаимодействие по електронен път между граждани, бизнес и администрация. Като изпращането и получаването на съобщенията се удостоверява с квалифициран електронен печат на държавната агенция (Държавна агенция "Електронно управление")", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Николай Минев, директор на Дирекция "Единен системен интегратор" в Държавната агенция "Електронно управление".

През последната седмица са се регистрирали повече от 20 общини, които предоставят 143 общински услуги по електронен път. Общо 51 общини са се присъединили. Много са електронните услуги, които започнаха все по-често да се заявяват централизирано от едно място.

"Но услугата, която към момента бе разработена и стартира нейното предоставяне от 18 март, е подаване на заявления за регистрация на търсещи работа лица", изтъкна Минев.

Чрез портала egov.bg е осигурен достъп до сайта на Агенцията по заетостта. Там има пълна информация за заявленията, които трябва да се попълнят.

"Дали е полезна тази услуга или не, дали гражданите са узрели по електронен път да си взаимодействат с администрацията, говорят цифрите - 1168 пъти е заявена тази услуга от 18 март, когато беше пусната", подчерта Николай Минев.

Осигурена е възможност по електронен път да се подаде в НОИ заявление за парично обезщетение за безработица. Регистърът на търсещите работа лица, подържан от Агенцията по заетостта, е присъединен към системата за междурегистров обмен. Гражданите могат да видят техния статус, да проверят и сверят данните, които са вписани за тях.

Все още не е възможно чрез портала egov.bg да се провери здравния статус на мнозинството от гражданите. Това е възможно само за хората с увреждания.

Студентката по архитектура във Виена Тити Петрова се сблъска с липсата на възможност да потвърди онлайн това, че е студентка, за да има здравни осигуровки.
   

"Проблемът с това е, че всеки семестър се повтаря една процедура, която коства преди всичко време и тази процедура е свързана с превод на потвърждение на това, че си студент за съответния семестър,  след това едно разхождане до офиса, който е на НАП, за да може да се подаде този документ с превод, с всички срокове", разказа Тити Петрова.

Продължава идентифицирането на важни за гражданите и бизнеса услуги, които е необходимо да се предоставят по електронен път.

"Доста е труден пътят, доста трудно успяваме да убедим администрациите, че това е необходимо за гражданите, за бизнеса, за да бъдат разработени такъв тип услуги", изтъкна Николай Минев.

Интервютата и анкетата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21