След обявяването на противоепидемичните мерки бързо е бил установен контакт със студентите през различни платформи. Забелязва се голям интерес на студентите към дистанционните часове, отчита се увеличено присъствие, разказа Русев пред БНР.
В университета обаче се преподават и техничмески умения, които не могат да се придобият онлайн, а само на място и ощетени от сегашната ситуация са практическите занимания със студентите.
Три пъти на ден се извършва дезинфекция на общежитията и всички общи части в тях, допълни Живко Русев.
Работи една каса за плащане на наемите. Призивът е студентите да не пътуват за плащане на наема, защото той ще може да се плати и след приключването на извънредните мерки.
Със сигурност анулиран семестър няма да има, подчерта Живко Русев.
„От тая карантина съм изгубил всякакъв контакт с хора и трябва да се науча пак да тренирам комуникация”, казва пред репортер на "Хоризонт" един от останалите в София студенти.
„Гледаме много сериали”, „Като е хубаво времето седим на терасата и пием кафе”- така изглежда част от ежедневието на младите хора по време на изолация.
„Имаме котлон, имаме скаричка. Не е толкова страшно, няма нужда от никаква допълнителна паника”, споделя студент.
„Справяме се. Купуваме си, готвим си. Сега можем да експериментираме всичко, което сме искали”, допълва го друг от младежите.
„Скука, като няма хора” - така описва ситуацията охранител на общежитие на Медицинския университет. Студентите масово са се прибрали по родните места. В блока са останали единици, които работят. На входовете са разлепени предписания с противоепидемични мерки.
Тук-там работят места за бърза закуска или пица на парче, както и автомивка на възлово място. Пазарите търпят загуби от липсата на клиенти. Продавачка на сергия определя вида на опразнения Студентски град сега като "зловещ".
Студентските столове отдавна са заключени, а отворените обществени перални се броят на пръсти. „Ние не сме спирали работа. За конкуренцията – мисля, че някои пералнички затвориха, реално погледнато доста намаля работата, с намалено работно време сме”, разказва Надя Цветанова, която работи в една от пералните.
Още за картината в Студентски град - в звуковите файлове.
Снимки в текста: Виолета Ашикова, Спас Крайнин
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..