Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пресечните точки на театъра с коронавируса

Маргарита Младенова: Ще се появи глад за дух и смисъл, не само с какво да напълним мазето

Оттук насетне ще трябва да избираме между свръхпотреблението и по-аскетичния живот, казва театралният режисьор

Режисьорът Маргарита Младенова
Снимка: Сфумато

Театрална работилница "Сфумато" представя онлайн четене на откъси от книгата "Одисей" на Джеймс Джойс. Всяка събота, неделя и понеделник от 17 часа до 27 април в YouTube можете да чуете откъси, прочетени от актьора Димитър Марков. От "Сфумато" ще споделят онлайн и емблематични представления, които вече не се играят на сцена.

"Трагична е участта на човека в битието, щом той е срочно същество, щом му е даден срок и какво ще направи с този срок е като че ли целият смисъл на неговото пребиваване тук. Трагично е, но в това има според мен тази истина, има и нещо възвисяващо, повече от катастрофично", с тези думи описа ситуацията с разпространението на коронавируса режисьорът Маргарита Младенова, директор на Театрална работилница "Сфумато".

Това, което се случва, е описано във филми, романи и после се случва в реалността. Изкуството изпреварва и предупреждава, с грижа и тревога за инертността на човека в неговото съществуване, смята театралният режисьор.

Кадър от постановка на „Сфумато”

"Мисля, че оттук насетне от нас се иска един не еднократен жест, а избор с перспектива - дали този човек, това човечество да живее добре, което е патос на свръхпроизводство, свръхпотребление или престъпление към това, което ни е създало и какво му причиняваме, или да бъде добър и да си наложи едни самоограничения, малко в аскет да живеем, да потребяваме само колкото ни трябва, а не да изхвърляме храна, и да мислим за човека до нас, даже да не го познаваме", сподели размислите си Маргарита Младенова в предаването "Хоризонт до обед".

Ние сме тук да се погрижим, да дадем, да създадем, а не да вземем и да повредим, убедена е Младенова.

"Не мога да кажа, че имаме повече време. Това е отнето време, отнето от болестта, от вируса, в смисъл, че през това време биха могли да се създадат неща, да се проведат репетиции, да се извади представление, т.е. биха могли на живо неща, които не могат да се случат само вътре в човека или като идея. Особено когато става дума за театъра всичко трябва на живо да се случва. То е отнето време от правенето, от създаването, но е придадено време откъм осмислянето", изтъкна режисьорът.

Маргарита Младенова заяви, че очаква с нетърпение зрителите да се върнат в залите.

"За разлика от доста големия скепсис на много мои колеги, че залите ще се отворят, но наплашения българин как ще се върне в залите, те ще бъдат почти празни - аз някак си пък обратно допускам, че в един по-верен баланс между важно и маловажно, по принуда макар направен в почти всеки, ще се появи глад за дух, глад за събитие, глад за смисъл, а не само какво да ядем и с какво да си напълним мазето. Аз вярвам в това". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Снимка в текста: "Сфумато"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03