В една от големите столични лаборатории, която има филиали и в страната, извършените досега тестувания са над 3600, от тях малко над 60 са дали положителен резултат.
Кой си прави тестове и дали има смисъл да се тестваме сега? Проверка на „Хоризонт” установи, че групата на хората, които прибягват до тестове е разнообразна, както по възраст, така и по професии и работна среда.
„Аз съм програмист. Работя от вкъщи от три години и не ми е голям проблем карантината. Проблем е, че няма кой да се грижи за децата. Кашлям от 2 месеца. Искам да разбера дали съм го изкарал. Просто ми е интересно.”
„Сигурно PCR ще си направя. Синът ми е в рискова категория. Колективът, в който работи, имаше доказан случай.”
„Важно е да знам дали да се отделям от баба и дядо, иначе не ме притеснява.”
„Дойдох, защото имам някакви притеснения. Живея сама с малко дете и предпочитам да знам какво се случва."
„Ходих на лекар и ми каза, че е неустановена вирусна инфекция. Снощи почувствах задух. Кашлям, но аз си кашлям от други работи.”
„Всеки идва тук с някакви съмнения. Имах температура, ниска - 37.8, след един ден отшумя, но съм длъжен да се проверя”, разказва фармацевт след отпуск, който вече си е направил рентгенова снимка и там не е бил установен проблем.
След пътуване извън България и изтичане на карантината друг млад мъж е решил да си направи тест, защото работи с много хора.
Повечето запитани смятат, че трябва да започне масово тестване, за да се съхрани икономиката на страната.
„Масово, масово. Защо не да се уговори с големите работодатели, те имат най-много интерес от тестовете - съвместно финансиране, процентно. За да може фирмите полека-лека да си пуснат производствата и услугите. По региони, по градчета, по села. Да не спира производственият процес. Много повече хора ще пострадат от обедняването, психозата и стреса покрай епидемията, отколкото пряко от грипа”, смята друг от запитаните, чието мнение се явява представително за доста от анкетираните.
„Трябваше да се сложи някаква граница – морална и етична, към това консуматорско общество. За да се спре с почването на работа на трудов договор да влизаме веднага в лизинг – на телевизор, на автомобил, изплащане на апартамент. И в следващия момент - една такава криза и се вижда, че всичко това са маловажни неща. И телевизорът, и автомобилът, всичко се оказва много ненужно. Дано сега хората да започват по-добре да стопанисват парите си. Да живеят по-разумно и умерено. Това да е положителното в цялата негативна ситуация”, обобщава мъжът.
Д-р Благовеста Пенчева e управител на лабораторията. „PCR са тези, които показват в момента дали имате вируса в носоглътката си. Трябва да мине известен период от време или поне да е минало време от рисков контакт – между 4 и 7 дни, за да е сигурно, че тестът няма да е фалшиво негативен”, пояснява д-р Пенчева.
Повечето от хората са нервни и бързат да си видят резултата. Интерпретацията ги затруднява, споделя наблюденията си лабораторният лекар. „Особено с бързите тестове стана доста сложно, тъй като невинаги резултатът кореспондира със статуса на пациента.”
Лабораторията има и няколко екипа за домашни посещения, които засега работят успешно. Нямаме огромен резерв от тестове, говорим с доставчиците от сутрин до вечер, разказва още Благовеста Пенчева.
Лабораторията използва основно испански тестове, има и южнокорейски и английски. Работят обаче с едно наум, защото от испанска страна е имало изявления за спиране на износа.
Тестовете са нови, определят се с много сложна методика, което затруднява процеса и за лабораторните специалисти.
„Дори изключително интелигентни хора казват „Аз сега ще пусна сега тест за антитела, защото смятам, че съм го изкарал това преди един И това е мечтата сигурно на 80-90% от пациентите, но това не е така. Нямаме тестове, с които надеждно да сбъднем тази мечта”, подчертава д-р Пенчева.
„И второ, според мен не са го изкарали толкова много хора, колкото им се иска. За масово тестване за антитела смятам, че все още е рано. Няма надежден тест. Ние очакваме тест за антитела да се произведе подобен на тези, които се използват за хепатит или за сифилис. Който да се пусне на голям апарат, с контрола, с калибрация и да даде цифра или поне ориентировъчна стойност.”
Д-р Пенчева съветва онези, които са притеснени за здравето си, да си направят PCR тест, а не бърз тест, защото бързите тестове могат да заблудят. „Очакваме да имаме надеждни тестове за антитела, но нямаме в момента”, подчертава тя.
„Методът е несъвършен. Той е PCR метод, но гените, които се изследват – някои са по-общи за коронавирусите, другите са по-специфични за Covid-19. Това също е променлива величина, поради това може да има съмнения по отношение на резултата. Може пациентът да има инфекция и да е носител на коронавирус, който е сходен с този, но да не е точно този”, изтъкна специалистът.
От малки общини вече има запитвания за масов скрининг на определени контингенти, за да не се блокира дейността в определени сфери – общински структури, предприятия, хранителни вериги, съобщава още д-р Благовеста Пенчева.
Служителите в лабораторията са облечени от глава до пети в предпазни облекла. Всичко е стерилно. Не могат да се оставят вещи по мебелите. Сменят се два екипа на всеки два часа. Процедурата по вземането на проба отнема секунди.
„Има и паникьосани, но това също е нормално предвид обстановката в страната. Идват малки пациенти, деца, идват и възрастни хора, идват с линейки, идват много хора, които са се върнали от чужбина. Разпитват хората, искат да знаят, да са запознати”, така описва работното си ежедневие лабораторният лекар д-р Господинова.
Всички мнения чуйте и в звуковия файл.На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..