Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Росица Вачева: Предпазни средства трябва да има за всички клинични звена

Снимка: БГНЕС

Много е важно в настоящата ситуация да не се допусне "взрив" на Covid-19 по модела на вътреболничните инфекции. Това каза пред "Хоризонт" доц. Росица Вачева, председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции и началник на лабораторията по микробиология и вирусология към Университетската болница „Царица Йоанна”.

Специалистите и екипите по контрол на инфекциите в лечебните заведения са на първа линия в процеса. Те трябва да са наясно с последните указания и ръководства за контрола върху разпространението на Covid-19. Това засяга както безопасното изпращане на проби за изследвания, така и организирането на новосъздадените отделения за лечение на вирусната инфекция и поддържане на мерките в тях, поясни доц. Вачева.

„Основна цел е да се минимизира износът на случаи към други здравни заведения и обществото”, подчерта тя.

От първостепенно значение е да се осигури защитата на здравните работници, тъй като те са част от критичната инфраструктура за реакция при тази епидемия. Едно от най-важните пособия за лична защита – това са маските от най-висок клас, които защитават здравните работници на всички нива. Те филтрират аерозоли и микрочастици с големина на микроорганизми и дават надеждна защита.”

Има ясни разписания на Световната здравна организация как трябва да бъдат екипирани различните видове клинични и лабораторни специалисти. „Всичко това трябва да бъде осигурено час по-скоро там, където те не са осигурени”, каза Росица Вачева в предаването "Хоризонт до обед".

Специалистите от всички клинични звена трябва да бъдат осигурени, тъй като не е ясно пациентът насреща им дали е заразен, изтъкна доц. Вачева.

„Няма яснота постъпващият пациент или пациентът, с който се среща личният лекар, който трябва да бъде опериран от хирурга, в АГ клиниките, в ортопедия и т.н., няма яснота пациентът, който постъпва, който бива преглеждан, дали той не е вече заразен.”

Китайските специалисти например открояват сред основните причини за големия брой заразени медицински специалисти там липсата или неправилно използваната медицинска екипировка, тъй като заразяване може да настъпи и в процеса на сваляне на защитното облекло.

Към момента в световен мащаб много хора вече са контаминирани, а най-опасни са тези, които безсимптомно разпръскват инфекцията около себе си, поясни лабораторният специалист.

Доц. Росица Вачева отбеляза, че дори когато говорим, не сме безопасни за околните. Маските от плат са абсолютно достъпни в момента, допълни тя. 

„При всички случаи на излизане навън, на пазаруване, на пътуване в градския транспорт, в аптека, общуване с персонал в административни заведения – изключително важно е. Аерозол се образува и при говорене, не само при кашляне, кихане и т.н. Носенето на маска защитава хората около нас. Изключителна отговорност в това отношение трябва да има.”

Маската, веднъж поставена, не се пипа от външната страна. Не се сваля, за да говорим, тя е абсолютно неефективна, ако виси на врата и когато решим да я сваляме, трябва да я хванем или отстрани за ластиците, или за тези връзки, с които е прикрепена и да бъде изхвърлена. Веднъж поставена и веднъж ползвана, тя е контаминирана”, напомни специалистът.

Дезинфектантът се нанася върху сухи ръце и в продължение на 20-30 секунди те се обтриват, а след това не се мият, добави доц. Вачева. 

Още детайли по темата как да защитим себе си и болниците - в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20