Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нито Израел, нито САЩ биха започнали сухопътна операция"

Йордан Божилов: Иран има интерес от война на изтощението

Техеран би отговорил асиметрично на пряко включване на САЩ в конфликта, смята експертът

| Интервю
Йордан Божилов
Снимка: БНР

На този етап Израел има само тактическо предимство. Говорим обаче за стратегическа дълбочина на една държава - във военния компонент трябва да се включат и други измерения:  численост на населението, брой войски – тук Иран има превъзходство. Израел има стратегически съюзници, готови да помогнат. Иран остана без съюзници – дори Русия говори пасивно за този конфликт. Израел успя да унищожи почти всички проксита на Иран.

Това обясни в интервю за БНР Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност, бивш заместник-министър на отбраната.

"Не виждам Русия да подпомага Иран. Иран на практика е в изолация. До голяма степен арабските страни също подпомагат защитата на Израел."

Иран е десетилетия под санкции, не получава модерни оръжия. Повече основни системи въоръжения на Иран са доста стари. Въздушните сили са с много стари самолети, докато Израел има най-модерните. В ПВО Иран разчита на свое производство или на малко по-нови системи от Русия, но няма тази възможност, каквато има Израел, позволяваща да се свалят почти всички изстреляни дронове и ракети, направи обзор на ситуацията експертът.

Техеран, юни 2025 г.  Снимка: БТА

"Иран е много голяма страна, с много голямо население – 90 милиона. Режимът е много силен. Това препятства сухопътна операция. Нито Израел, нито САЩ биха започнали сухопътна операция. Видяхме какво става – Ирак, Афганистан. Това е изключен вариант. Поносимостта на жертви е различна в Иран и Израел. Иран може да си позволи много жертви. Ето защо интересът на Иран е война на изтощението. Иран ще се опитва да поразява все повече граждански обекти."

Ключовият въпрос е какви са непосредствените и стратегическите политически цели на Израел в тази война с Иран, подчерта Божилов. По думите му, възпрепятстването на Иран да създаде ядрено оръжие е ключово и това ще бъде постигнато чрез унищожаването на съоръженията за обогатяване на уран над позволеното за граждански цели.

Едно от ядрените съоражения на Иран  Снимка: БТА

МААЕ е установила, че Иран разполага с центрофуги от четвърто поколение и е доказано, че Техеран има поне 60% обогатен уран. Това обогатяване е вече за атомна бомба. Много по-бързо става обогатяването от 60 до 90%, отколкото от нулата до 60%, посочи Йордан Божилов и припомни, че компютърен вирус преди 15 години е върнал ядрената програма на Иран години назад.

Основният въпрос е най-секретният и най-защитен обект, който е под земята, дали ще бъде унищожен и как. Израел няма способности да го унищожи без САЩ. Единствено САЩ разполагат с мощна бомба, която може да проникне дълбоко в галериите, намиращи се в една от планините на Иран, коментира експертът в предаването "Събота 150".

Запитан за ефекта от прякото участие на Вашингтон в конфликта, Божилов изтъкна, че Иран не би отвърнал директно, би използвал проксита, би опитал да атакува близки бази на САЩ, което от своя страна пък може да ескалира още повече войната. Асиметрични отговори като кибератаки и тероризъм са други възможни отговори на Техеран.  

С военни сили Иран може да затвори Ормузкия проток. Техеран има възможности да изкривява или блокира джипиес сигналите за корабоплаването. Затварянето на протока ще означава, че страната  също няма да може да извозва оттам суровините си. Затварянето на Ормузкия проток ще доведе до ръст на цените на газ и петрол, отбеляза Йордан Божилов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годните винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20