Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онкоболните пациенти в епидемична ситуация

Снимка: БГНЕС

Много рискови групи пациенти са в затруднено положение заради пандемията от коронавируса, причиняващ Covid-19 и ограничения достъп до медицинска грижа, наложен от извънредното положение.

Една от тези групи е на пациентите с онкологични заболявания. У нас с тежката диагноза живеят над 350 000 души.

Пациентите с онкологични заболявания са с понижен имунитет, затова са и сред най-застрашените рискови групи в настоящата епидемична обстановка. За това към тях трябва да се насочат много специфични грижи, смята председателят на сдружението "Спри рака" Росица Касабова. Маски, ръкавици, дезинфектанти, социална изолация – изброява тя, но предупреждава: „Да не спират да се движат активно, да се хранят правилно, защото това има огромно значение и за имунитета, и за опасността от заразяване.”

Росица Касабова съветва онкоболните да не предприемат прекъсване на лечение произволно, без консултация със специалист. „Специалистът е този, който ще прецени кое е доминантата в случая и как да протече лечението, ако се налага да се лекува и едното, и другото.”

Има случаи на хора, които се отказват от лечение заради страха от зараза с коронавируса, потвърди Касабова.

Спрелите терапията се подлагат на още по-сериозен риск предвид епидемията от Covid-19, допълва Росица Касабова, като се позовава на данни от Китай и Италия. „В случаите на онкопациенти, засегнати от коронавируса, са по-рискови тези, които тотално са прекъснали лечението, отколкото тези, които са го заменили или са продължили лечението си.”

Онкоболните пациенти са приемат много трудно новата ситуация и извънредното положение, защото страхът от болестта се допълва и от новата заплаха за здравето и живота им, обясни пред БНР психологът Събка Чехович.

„През първата седмица беше панически страх – какво сега, как ще бъде, как да постъпя, не стига ли това, пък сега и другото. Но този страх постепенно премина в едни по-нормални норми. Всеки един от хората търсеше най-правилния път за себе си. Ако човек се остави на страха, той стои в този страх, няма излизане от този страх. Конкретно за хората в процес на онкотерапия това в момента е по-важната терапия, отколкото реалния страх от евентуално заболяване”, коментира психологът в предаването „Хоризонт до обед”.

Раковоболните постепенно преодоляват страха от коронавируса и се приспособяват към обстановката, твърди и пловдивският онколог д-р Татяна Апостолова. Тя пояснява, че така направената организация свежда до минимум риска от заразяване при лечението им. 

„Нещо, което много им се разяснява: че прекъсването на лечението може да бъде за тяхното здраве фатално. Защото би трябвало - такова е заболяването, да си получават регулярно терапията. Във времето можем да отложим примерно един курс химиотерапия с една-две седмици, но в по-дълъг период от време това би било рисковано за тях.”

Извънредното положение и наложените от него ограничения може да доведат до забавяне на диагностиката, опасяват се лекарите.

Ако заболяването се открие по време на спешна операция или при други обстоятелства, извънредното положение не е пречка лечението да започне веднага. 

Онкоболните са високорискова група пациенти, при които е задължително тестването за коронавирус, подчертава Росица Касабова от сдружението "Спри рака". „Ако по-рано се хване тази инфекция при тях, те могат по-безболезнено да се излекуват. Те могат да нямат симптоматиката първоначално и тогава е още по-лесно - вирусът не е тръгнал.”

Добре е пациентите да бъдат изследвани, но не можем да разчитаме изцяло на тестовете във всекидневната си работа, смята д-р Татяна Апостолова. „Подготвени сме, ако установим не само температура, а и друга симптоматика, свързана с клиниката на новия вирус, съответно да реагираме. Но една диагностика, първоначална, с бързите тестове, би била прекрасна.”

Важно е пациентите с онкологични заболявания да не бъдат заблуждавани за реалната ситуация, в която се намираме. Трябва да са наясно какво трябва да направят, за да очакват по-добро бъдеще, съветва психологът Събка Чехович. 

Много е важно и поведението на семейството и приятелския кръг. „Да няма съжаление в поведението на околните. Да има любов. Да има грижа, да има откритост. Но в никакъв случай съжаление. Отсрещният го усеща и това е твърде демотивиращо за него.”

"Да помогнем на най-уязвимите" е мотото на националната благотворителна кампания, организирана от сдружението "Спри рака" и Портал на пациента. Целта е да се събират средства за осигуряване на предпазни облекла и консумативи и тестове за онкоболните пациенти и медиците, които ги лекуват, съобщи Росица Касабова.

Детайли по темата чуйте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20