Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хора с увреждания шият защитни маски в плевенско предприятие

Снимката е илюстративна
Снимка: Българска стопанска камара

В дни на изпитание и във време на изолация заразяващи са и примерите за доброто. Даряват хора, които нямат, помагат болни, които страдат, а каузата обединява всички - да се справим заедно със заразата от коронавируса с възможно най-малко заболели и загубени животи.

В подкрепа на усилията се включиха и хората с увреждания от страната. Тези хора не са на първа линия в борбата със заразата, но подсигуряват т.нар. "първа линия" - със защитни маски и с предпазни облекла. Уязвими заради своите заболявания и често незабелязвани от по-здравите, сега хората с увреждания искат да помогнат.

Един от примерите е от Плевен. Предприятие, доскоро популярно с дамските си облекла, произвеждани за Франция, Италия и Германия, сега произвежда онова, което е най-необходимо у нас. След като спрели поръчките за облекла от Европа, ръководителите на предприятието преценили, че могат да се включат с производството на доскоро дефицитните маски. 

Това за мен беше възможност както в условията на криза и извънредно положение да имам и работа, и доходи, а пък и да дам своя, макар и малък принос към държавата за преодоляване на пандемията и за излизане от кризата“, казва Софка Стоянова. Тя се гордее, че с произвежданите от нея маски ще помогне на много хора да се предпазят от заразата.

„Тъй като съм шивачка, за мен не беше никакъв проблем това. Техноложката показва, започваме и се справяме. Ние, хората в неравностойно положение, помагаме на другите, здравите хора.“

За да подкрепят на свой ред местното производство, специализираните предприятия на хората с увреждания закупуват материалите само от български текстилни производители. Освен това използваният материал е изцяло рециклируем и щадящ природата. Готовата продукция се продава на държавни агенции, общини и фирми, пояснява председателят на предприятието Данаил Начев.

„И хората – тези с намалена трудоспособност, с голямо желание се включиха, с идеята, че по този начин помагат на българския народ да се опази от това коварно заболяване“, обясни той пред "Хоризонт".

Данаил Начев отбелязва, че материалите са внимателно подбрани, сертифицирани и съобразени с целта, за която ще се използват. Вече са произвели около 45 хиляди маски. 

„Те са достигнали до потребителите. Някои от тях се продават в аптеките. От редица общини получихме заявка, произведохме, дадохме. Доколкото разбирам, те ги дават и на възрастните хора, които не могат да си позволят - да могат да отидат до магазините, да си вземат пенсиите.“

Снимки: Българска стопанска камара

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00