Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благоевград успя да осигури достъп до интернет за дигиталното обучение

Савина Топурска: Докато уча в Париж мисля за родния ми град. Радвам се на успеха на инициативата ми "Педагогическа солидарност

Снимка: БГНЕС

Българка от Франция започна инициатива за осигуряване на условия за дигитално обучение от дистанция за учениците от бедни семейства, които не разполагат с лаптопи, таблети и домашен интернет. 
Савина Топурска е студент по фотография и съвременно изкуство в парижки университет, сътрудник е на Софийския дискусионен форум.

Близо 2 хиляди учители в България нямат техническа възможност да работят дистанционно. Около 70 хиляди са учениците, които са технологично възпрепятствани да учат онлайн, сочи справка на МОН.

„Реших да се насоча към българските ученици, тъй като за мен е много важно да поддържам връзката между Франция и България“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Савина Топурска, която адресира писма по темата до българските евродепутати и еврокомисар Мария Габриел.

Савина Топурска

Родом тя е от Благоевград, затова и инициативата ѝ започва тъкмо там. Савина предлага на местния регионален инспекторат по образованието да бъде връзка между институциите и дарителите.

Топурска отправя апел и към хората, разполагащи с непотребни, но работещи устройства, ако желаят да ги дарят за нуждите на учениците в технологично неравностойно положение.

Ако преди 3-4-5 месеца или година възприемахме електронното образование като теория, то новите реалности ни накараха да го приведем в действие, свидетелства Ивайло Златанов, началник на Регионалното управление по образованието в Благоевград.

„В рамките на няколко дни стартирахме - къде по-плахо, къде по-уверено и към днешна дата всички 128 училища на територията на област Благоевград провеждат, категорично, обучение в електронна среда от разстояние“, заяви той пред „Хоризонт“.

Най-голяма потребност и дефицит на устройства и достъп до интернет има в семействата с нисък социален статус. Те са най-вече в малки населени места със силно замрял стопански живот, а районът на Благоевград изобилства от такива населени места, посочи Златанов.

Преди седмица картината е била следната: 1681 ученици без устройство и 1345 без интернет. Предстои броят им да бъде намален, категоричен е Ивайло Златанов.

Договорена е по-ниска цена за достъп до интернет. Един от мобилните оператори е проявил съпричастност и е приел предложението да се предостави краткосрочно, докато трае извънредното положение, достъп до мрежата на по-ниски цени, съобщи началникът на РУО – Благоевград.

„И не в малък размер - 20 хиляди мегабайта обем на информация, която да се пренася през мобилните карти“, уточни Златанов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51