Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо в миналото габровките ходели на пазар с игла

Габрово в миналото
Снимка: https://www.ngo.gabrovo.net/

Една любопитна история разказва защо габровки в миналото са ходели на пазар с игла. Историята потвърждава, че жителите на Габрово са хора пресметливи и не можеш лесно да ги надхитриш. 

В тези дни на пандемия Етнографският музей на открито „Етър“ край Габрово, който в други години със запролетяването се изпълва с хора, е затворен. Докато действа забраната за посещение на музеите, част от екипа на Етъра прави инвентаризация на културните ценности. Интересен предмет, съхраняван във фонда, привлича любопитството на специалистите: керамична буталка за биене на масло.

В етнографските музеи в страната, запазили предмети от бита на нашите предци, са показани единствено дървени буталки. Издължените съдове, които се стесняват в горната част и завършват с отвор, са майсторени от някогашните бъчвари. Съединявали тесни и дълги дъски, придържали ги с обръчи по подобие на буретата и бъчвите.

Съдът, който се съхранява в Етнографския музей на открито "Етър", е различен от познатите буталки, разказва уредничката Румяна Денчева.

"Материалът е нетрадиционен, защото първо е много чуплив, дървената буталка може да издържи много десетилетия. Докато тази буталка, едно ритване или едно блъсване и тя ще се чупи".

Буталката се е ползвала от габровското семейство Шкодреви. В техния дом, както и във всеки друг навремето, домакинята сама е биела масло за домочадието. 

В буталката се сипвало прясното мляко, биело се с дървено бутало, от време на време се доливала топла вода, и така се избивало маслото. В по-късен период гражданките оставили тази работа на селянките и започнали да купуват от тях. А иглата, с която габровките излизали на пазар, е свързана... с маслото.

"Нямало е габровка, която отива на пазар без игла да си купува масло, защото често пъти селянките са хитрували и са слагали в средата на маслото на купичката голяма ряпа, която изглежда добре, напълва съдчето и е украсена, само дето габровката, гражданката като започне да си реже от маслото, в един момент попада на ряпата и вижда, че е платила много пари за нещо, което не иска. Опитните габровки са знаели как да бодат маслото, когато го купуват, за да видят дали еднакво се боде навсякъде", разкрива Румяна Денчева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив (и цял Израел). При това, не само защото това е била морската врата, през която векове наред пристигащите с кораби поклонници от цял свят са стъпвали на Светите земи и са започвали пеша похода си до Йерусалим и сакралните места за трите религии, но и заради артистичният дух, който цари в каменните..

публикувано на 12.01.25 в 05:37

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32