Опасността за сърцето идва от две посоки. Първо директното увреждане от самия вирус, тъй като той има способността директно да атакува сърдечния мускул и артериалните съдове в цялото тяло, съдържащи рецептори за захващането на вируса. Последните данни са за системно възпаление на цялата съдова система, каза пред „Хоризонт“ доц. д-р Добрин Василев, началник на Кардиологичната клиника в Александровска болница.
„Отделно от това поради създаване на условия за влошена доставка на кислород, тъй като се развива пневмония, вероятно има съучастие и на атакуването от страна на вируса на хемоглобиновата молекула и възпрепятстването на транспорта, пренасянето на кислород в цялото тяло, съответно при наличие на подлежащо сърдечно заболяване, когато имаме затруднено подаване на кислород към сърдечния мускул, той допълнително страда.“
Именно затова кардиолозите са силно ангажирани в проследяването на болните от коронавирусната инфекция. „Тежките случаи – говорим за тежкото протичане, среднотежкото протичане в огромен процент от случаите, половината починали пациенти имат засягане на сърцето“, коментира доц. Василев в предаването „Хоризонт до обед“. От всички хоспитализирани пациенти при всеки трети до пети се установява засягане на сърцето, допълни той.
Може ли след края на пандемията здравната система да се сблъска с бум на сърдечно-съдови проблеми поради това, че много от хората изкарват заболяването на крак, а други не са лекувани заради извънредната ситуация?
Всяко неотшумяващо в продължение на час-два оплакване като болка, задух, стягане в гърдите, интензивни прескачания на сърцето, или повтарящо се такова оплакване в рамките на един-два дни е индикация за консултация с лекар, съветва доц. Добрин Василев.
След възобновяването на плановия прием на пациенти лекарите се срещат с потресаващи по думите на доц. Василев случаи, при които хората дълго са изчаквали, без да търсят лекарска помощ. Той апелира при гръдна болка и задух, продължаващи повече от 10-15 минути, задължително да се търси лекар. „Ако това отшуми за по-кратък период, но се повтаря през деня и не отшуми в рамките на деня или на два дни, задължително трябва да отидат на доктор.“
Тук трябва да се избира между две злини, заяви доц. Добрин Василев. Той препоръчва да се консултират по телефон с лекар, когато имат проблем. Прави му впечатление, че не си правят труда да се обадят дори на личните лекари и изчакват. „От случаите, които наблюдаваме - хората са чакали, чакали, чакали.“
При повечето сърдечни заболявания ефектът от терапевтичните процедури по отношение на преживяемостта на пациентите се наблюдава най-рано след 3-6 месеца, уточни специалистът.
„Хората казват – смъртността в момента е по-ниска. Да, по-ниска е поради простата причина, че разделянето на кривите на смъртността става след 3 до 6 месеца. Ние в момента сме в този период, при който си мислим, че ето, може без това, може без онова, но истинският ефект от тия забавени процедури ще се види по-нататък, най-вероятно към лятото, есента вече ще стане ясно.“
Разграничението между задуха при Covid-19 и този при сърдечна недостатъчност е трудно дори за специалистите, подчерта още кардиологът.
„Това е една от най-трудните диференциални диагнози в момента. Това пациентът, човек сам не може да го направи. Дори за нас в немалък брой от случаите не е лесно да се направи диференциацията, тъй като може да има съчетание от двете“, коментира доц. Добрин Василев пред БНР.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...