Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коронавирусът и сърцето

Доц. Василев: Ако сърдечните симптоми продължат ден-два, търсете лекар

Сега избираме между две злини, кривите на смъртността се разделят след 3 до 6 месеца, казва кардиологът

Доц. Добрин Василев
Снимка: МБАЛ Александровска

Вирусът, причиняващ Covid-19, може да бъде опасен за сърцето, заради начина му на проникване в клетките, предполагат изследователи. Вирусът използва протеин, който се намира в клетките на белите дробове, сърдечния мускул и кръвоносните съдове.

Опасността за сърцето идва от две посоки. Първо директното увреждане от самия вирус, тъй като той има способността директно да атакува сърдечния мускул и артериалните съдове в цялото тяло, съдържащи рецептори за захващането на вируса. Последните данни са за системно възпаление на цялата съдова система, каза пред „Хоризонт“ доц. д-р Добрин Василев, началник на Кардиологичната клиника в Александровска болница.

„Отделно от това поради създаване на условия за влошена доставка на кислород, тъй като се развива пневмония, вероятно има съучастие и на атакуването от страна на вируса на хемоглобиновата молекула и възпрепятстването на транспорта, пренасянето на кислород в цялото тяло, съответно при наличие на подлежащо сърдечно заболяване, когато имаме затруднено подаване на кислород към сърдечния мускул, той допълнително страда.“

Именно затова кардиолозите са силно ангажирани в проследяването на болните от коронавирусната инфекция. „Тежките случаи – говорим за тежкото протичане, среднотежкото протичане в огромен процент от случаите, половината починали пациенти имат засягане на сърцето“, коментира доц. Василев в предаването „Хоризонт до обед“. От всички хоспитализирани пациенти при всеки трети до пети се установява засягане на сърцето, допълни той.

Може ли след края на пандемията здравната система да се сблъска с бум на сърдечно-съдови проблеми поради това, че много от хората изкарват заболяването на крак, а други не са лекувани заради извънредната ситуация?

Всяко неотшумяващо в продължение на час-два оплакване като болка, задух, стягане в гърдите, интензивни прескачания на сърцето, или повтарящо се такова оплакване в рамките на един-два дни е индикация за консултация с лекар, съветва доц. Добрин Василев.

След възобновяването на плановия прием на пациенти лекарите се срещат с потресаващи по думите на доц. Василев случаи, при които хората дълго са изчаквали, без да търсят лекарска помощ. Той апелира при гръдна болка и задух, продължаващи повече от 10-15 минути, задължително да се търси лекар. „Ако това отшуми за по-кратък период, но се повтаря през деня и не отшуми в рамките на деня или на два дни, задължително трябва да отидат на доктор.“

Тук трябва да се избира между две злини, заяви доц. Добрин Василев. Той препоръчва да се консултират по телефон с лекар, когато имат проблем. Прави му впечатление, че не си правят труда да се обадят дори на личните лекари и изчакват. „От случаите, които наблюдаваме - хората са чакали, чакали, чакали.“

При повечето сърдечни заболявания ефектът от терапевтичните процедури по отношение на преживяемостта на пациентите се наблюдава най-рано след 3-6 месеца, уточни специалистът.

Хората казват – смъртността в момента е по-ниска. Да, по-ниска е поради простата причина, че разделянето на кривите на смъртността става след 3 до 6 месеца. Ние в  момента сме в този период, при който си мислим, че ето, може без това, може без онова, но истинският ефект от тия забавени процедури ще се види по-нататък, най-вероятно към лятото, есента вече ще стане ясно.“

Разграничението между задуха при Covid-19  и този при сърдечна недостатъчност е трудно дори за специалистите, подчерта още кардиологът.

„Това е една от най-трудните диференциални диагнози в момента. Това пациентът, човек сам не може да го направи. Дори за нас в немалък брой от случаите не е лесно да се направи диференциацията, тъй като може да има съчетание от двете“, коментира доц. Добрин Василев пред БНР.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04