Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

(Не)обикновена история за обикновена катерица

Столичен ресторант затвори врати, но продължава да се грижи за най-редовния си и любим посетител

| обновено на 04.05.20 в 16:47
Катеричият живот по време на пандемия
Снимка: The Friendly Bear

Обикновената катерица (Sciurus vulgaris) е единственият вид от семейството, който се среща у нас. Щъка из гори и паркове. Необикновената катерица Катя обаче щъка и във вътрешния двор на софийски ресторант в сърцето на града, като така печели сърцата и на собствениците, и на клиентите.

Как Катя остана единственият редовен посетител на ресторанта и без да нарушава епидемиологичните мерки на Националния оперативен щаб продължава да си хапва необезпокоявана, та чак стана звезда в социалните мрежи? В предаването „Изотопия” разказа Жана Васева, собственичка на ресторанта.

Тя си спомня първата среща с Катя - през януари. Катя е Катя, защото майката на Жана я кръстила така. След това всички я наричали с това име. Макар че – следва важно уточнение – никак не е сигурно, че Катя е момиче. „Но ще е Катя, каквато и да е”, уточнява през смях Жана.

Катя има стриктен режим. „Идва винаги по обяд. Отваряме в 12 часа и тя винаги идваше между 11 и 12 ч. Така че почна да си става от януари месец първи клиент на нашето заведение за обяд.”

А сега вече и единственият, най-верен и най-редовен, който има достъп до затворения заради пандемията ресторант и продължава да си хапва.

Менюто на Катя

Освен стриктен тайминг, Катя има и специфично меню. Жана е проверила в интернет как точно да храни катерицата. „Видях, че обича орехи най-вече.” В началото ѝ давали от натрошените орехи в ресторанта, но после се погрижили Катя да получава цели орехи, които са удачен избор за острите ѝ зъби.

Иначе Катя си хапва и боровинки, а наскоро фирма производител ѝ изпратила цял кашон с парченца сушени ябълки. Именно те са ултимативният катеричи деликатес, обяснява Жана. Сега Катя е запасена с деликатеси поне за половин година напред.

А как Жана е убедена, че при нея идва точно Катя?

„Първо, тя идва по едно и също време. Второ, четох в интернет, че катериците никога не си разкриват на другите съратници къде си крият храната. Или оставят за заблуда на врага някъде едно-две орехчета, а всичко друго си пренасят в тяхното скривалище. И понеже тя идва точно по едно и също и също време и е много хубава, дребничка, много е сладка, та сме сигурни, че това е нашата Катя. Иначе два пъти се излъга и доведе друга катеричка, която беше малко по-едра от нея, но след това посещенията прекъснаха и си остана само тя”.

Съседи и редовни клиенти също са загрижени за Катя и ѝ оставят орехи. Така и при пандемия катерицата има достатъчно закрилници, които да се погрижат за нея в трудните времена.

Катерицата Катя

Но не се тревожете, че Катя ще преяжда, тя си има и спортен режим и няма опасност да натрупа наднормено тегло. Редовно катери високото 80-годишно дърво в двора на ресторанта, обикаля съседските къщи и не преяжда – по наблюдения на Жана, а просто складира за дните, когато – поне за катериците, могат да изникнат далеч по-сериозни проблеми от коронавируса.

Катя е повод и за вдъхновение. Жана и съпругът ѝ мислели да посветят салата с боровинки на любимата си катерица. Преди ресторантът да затвори врати на 13 март кроели план да сложат табелка на двора с нейното име, защото клиентите за обяд винаги поглеждали първо към дървото, където е купичката на Катя, за да я видят и чак после влизали да хапнат. Скоро Катя може да се сдобие и със собствена микромасичка с пейка.

Всичко това ще се случи, когато пандемията отмине. Тогава ресторантът ще отвори не само за Катя, но тя ще си остане любимият клиент.

Повече за бохемския живот à la Катя, както и каква изобщо е връзката ѝ с легендарни анимационни катеричоци като Чип и Дейл, Алвин и братята му и праисторическия Скрат – чуйте в звуковия файл.

Снимки в публикацията: Фейсбук профил на The Friendly Bear

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16