Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли Covid-19 да доведе до революция в социалните жестове

Засега изглежда няма какво да замени ръкостискането

Ще промени ли "новото нормално" хилядолетни ритуали, изразяващи близост, уважение и доверие?
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политици и обикновени граждани се включиха в изграждането на надгробна плоча за социален ритуал с ключово значение в демокрации по западен модел. Ще се намери ли заместител на обичай, който до скоро бе логичен завършек на официални срещи, интервюта за работа и бизнес сделки за милиони? Обречено ли е ръкостискането след епидемията от Covid-19? 

В Туитър ръководителят на Световната здравна организация написа, че сега предпочита да поздравява с ръка на сърцето, а представител на доставчик на здравни услуги посрещна с лакът подадена от президента Доналд Тръмп ръка. В годината на Covid-19 „новото нормално“ преобрази и начина ни на общуване.

Отдаваме физическия жест на това как определена личност се отнася към нас. Това ние наричаме метавъзприятие,” казва д-р Джулиана Шрьодер, професор по организационен мениджмънт към Факултета по бизнес към Университета "Бъркли".

Едно от изследванията на д-р Джулиана Шрьодер показва, че човек, който се ръкостиска, има добри намерения към вас, кара ви да се отнасяте по-отзивчиво в контекста на преговори.

В момента съветът към хората е да не се здрависват и вместо това да показват знака за мир, да си поставят ръка на сърцето, да помахат или да използват лакти. Това ли е краят на ръкостискането?

"Това, което открихме е, че ритуалите, които са били налагани в обществото в продължение на дълги периоди от време, трудно отшумяват. Те се превръщат в навик в съзнанието на хората, така че в много различни ситуации е почти автоматична реакция да се протегне ръка при първа среща. Може и да се получи с тези алтернативи, които споменахте - да приемат значението на ръкостискането и да служат като заместител, но може и да отнеме доста време за подобна подмяна на ръкостисканетоХората могат да продължават да го правят, защото забравят, защото тези жестове нямат същото значение за тях…Не изключвам период на неловкост, в който да не се знае как при общуването да се изпратят същите сигнали“, коментира Джулиана Шрьодер.

Подобна неловкост се очертава по време на бъдещи лидерски срещи. Вземането на важни политически решения без кадри с усмивка и силно ръкостискане изглежда немислимо.

Проведохме експеримент за това. Казахме на участниците да казват, че са болни. "Много съжалявам, не мога да се здрависвам, защото съм болен". Това беше преди коронавируса. Смятам, че определено хората могат да се извинят и да кажат, че не се чувстват комфортно и да предложат алтернатива като докосване по лакътя или друг жест. Но това, което открихме е, че дори да имаш легитимно извинение да се здрависаш, човекът насреща се чувства неприятно, така че това е неизбежно да се случи“, разказва Шрьодер.

В преходния период в търсене на нов ритуал д-р Шрьодер казва, че за да е успешен, процесът трябва да тръгне отгоре. Силните на деня застават зад жест, останалите започват да имитират и така до момента, в който самите ние оказваме натиск на ближния да приеме новия жест. Този жест, обаче трябва да отговаря на определени условия.

Жест с качества на ритуал е обвързан с формалности - трябва да се извърши по правилния начин всеки път. Има определен брой характеристики, които са специфични, разпознаваем е. И, разбира се, трябва да е значим. Може би ще е лесно да е значим, защото ще "наследи" значението на ръкостискането, но пък например една усмивка няма да е достатъчна, според мен. Усмивката не е като ритуал, защото около нея има доза неяснота. Потупването с лакти изглежда несериозно и неофициално. Не мога да си представя жест, който да заеме мястото на ръкостискането", подчертава д-р Джулиана Шрьодер.

Няма единодушие по въпроса за произхода на здрависването. За някои един от първите записи е на ръкостискане между асирийски и вавилонски лидер в средата на девети век преди новата ера. Други пък твърдят, че жестът се е появил с цел да се покаже на човека срещу нас, че не носим оръжие.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26