Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранната диагностика е важна за лечението на рака на яйчниците

Снимка: Комплексен онкологичен център в Бургас

Всяка година в света се диагностицират около 240 000 жени с рак на яйчниците. Ранната диагностика на рака на яйчниците, още преди първите симптоми, е изключително важна при лечението на това злокачествено заболяване.

Има връзка между бременността и заболяването рак на яйчниците, категорични са специалистите. С 40% се намалява риска от рак на яйчниците след първата бременност, а всяка следваща го намалява с още 14%. Всяка година в България 800 жени се диагностицират с рак на яйчниците.

"Това е болест, която най-често засяга дамите над 50-годишна възраст. Това са епителните карциноми, докато генеративно клетъчните карциноми са най-чести в млада възраст, т.е. при момичета между 16 и 20 години", пояснява д-р Ася Консулова, медицински онколог от Комплексен онкологичен център - Бургас.

Ракът на яйчниците е шестата по честота болест в България. Това е едно от сериозните заболявания при жените и е с най-висок процент на смъртност при гинекологичните заболявания, казва Нана Гладуиш, председател на Фондация "Една от 8".

"Вече няколко години казвам, че аз имам и лична кауза, свързана с това заболяване. Ако аз страдам от рак на гърдата, то сестра ми страда от рак на яйчника".

Проблемът с диагностиката е голям, защото при това заболяване има неспецифични симптоми.

"Най-често говорим за тазова болка или за коремна болка, или тежест, усещането, че има нещо в този корем, който е подут, разтегнат. Бързо нахранване, чувство за ситост след нахранване", допълва д-р Ася Консулова.

При рака на яйчника може да има и промени в ритъма на уриниране. "Жената трябва да е с мисъл да потърси съвет от гинеколог и да потърси консултация, тъй като навременната профилактика и консултация са първата стъпка към по-добра диагноза и лечение", изтъква специалистът.

Необходим е селективен скрининг сред високорисковите групи, както и провеждането на изследване за установяване на генетични мутации.

"Ако открием тези жени, които са високорискови, при които има причини да търсим овариален карцином, това се казва селективен скрининг, успехът на скрининга е значително по-голям. Тези жени, когато навършат 30 или 35 години, при тях започват вече регулярните прегледи при гинеколог, един или два пъти годишно - кръвно изследване, клиничен преглед, ехография, включително коремна и трансвагинална ехография. По този начин тази диагноза може да бъде поставена по-рано и шансовете за успех на лечението да бъдат по-големи", подчертава д-р Консулова.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40