Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За два месеца едно социално същество не може да се превърне в изолирано

Тео Буковски: От стрес от пандемията ще пострадат много повече хора

Ще "опитомим" и коронавируса, подобно на други заболявания от миналото

Тео Буковски
Снимка: Личен архив

„Ако някой ми беше казал миналата година или дори януари тази година, че това може да ни се случи, нямаше да повярвам, въпреки че се занимавам с писане на фантастика, на фентъзи, освен криминалната литература. /…/ През февруари и началото на март ми се струваше, че наистина живеем във фантастичен свят, сякаш излязъл от романите на Артър Кларк, дори на Стивън Кинг, който е написал и нещо подобно на това, с което живеем в сблъсък.“ Това разказва в предаването "Графити по въздуха" Тео Буковски (д-р Анастас Иванов).

Първоначалният страх е преминал в паника, а след това нещата са се понаредили, така ги вижда Тео Буковски, според когото вече имаме план за бъдещето или „план как да мечтаем оттук нататък". Това, което този вирус ни отне, е, че не можехме да плануваме и да имаме мечти, допълва той.

Най-тежките емоционални и психически проблеми според Буковски са дошли именно от неизвестността дали утре ще можем да отидем в парка, да излезем от града, да видим близките си. „Не толкова от самата ярост на вируса, особено в нашата страна.“

Страхът от неизвестното е един от най-лошите и най-изяждащите страхове, допълва лекарят писател. „От това, което не можеш да видиш, не можеш да докоснеш, от това, което дори не можеш да очакваш – като размер, като вид, като форма. Страхът ще остане и след този месец, и след тази година“, казва Тео Буковски и прогнозира, че ще преодолеем страха от коронавируса, както сме опитомили и други, много по-опасни в миналото заболявания.

Тео Буковски смята, че от увредената психика и създадения стрес по време на пандемията от Covid-19 ще пострадат много повече хора от спасените по време на глобалната изолация

„Може би ние не овладяхме точно тази емоционална, психическа страна на поднасянето на информацията за този вирус, за това заболяване, за мерките, които трябва помежду си ние да спазваме. Това беше слабото звено в тази епидемия. Иначе като медицински показатели ние в момента се справяме много добре“, смята Буковски.

„Още Аристотел е казал, че човекът е социално същество и аз не мога да си представя, че за два месеца може от едно социално същество човекът да се превърне в изолирано същество. Това беше лайтмотивът на тези два месеца – останете вкъщи, бъдете изолирани.“

За трудовия си стаж като лекар д-р Анастас Иванов е преживял вече над 20 грипни епидемии. Спомня си как по времето на т.нар. свински грип през кабинета му на ден преминавали по стотина души – от деца до възрастни. „В началото на март това най-много ме притесняваше, да не се повтори. Но някак си тази епидемия, поне при мен, в моя кабинет не протече по този начин“, споделя Тео Буковски.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40