Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да свириш за болни от Covid-19

Българската пианистка Анна Петрова изнася виртуални концерти в 12 болници

Анна Петрова
Снимка: https://www.annapetrovapianist.com/

В болница в Ню Йорк музиката на Бах, Брамс и "Бийтълс" оглася стаите на тежко боледуващи от коронавирус пациенти. Сред музикантите, които се опитват онлайн да лекуват и с музика, е българката Анна Петрова. За жеста им разказа в своя статия на първа страница „Ню Йорк таймс“.     

Младата пианистка свири от дома си в Луивил, Кентъки. Казва, че така подава виртуално ръка към тежко засегнатите от коронавирусната инфекция. Инициативата се случва благодарение на неправителствената организация „Музиката ни лекува“, която вече седем години организира концерти в институции със затруднен достъп до изкуства. Освен в болници, концерти се изнасят и за няколко затвора и няколко хосписа. 

Болниците по програмата за дистанционните концерти са вече 12. Към проекта се присъединяват емблематични имена в музиката. „Получаваме запитвания от музиканти. Вече имаме над 400 запитвания. Откакто излезе статията в „Ню Йорк таймс“ за програмата, сме доста заети“, разказа Анна Петрова в предаването „Хоризонт до обед“.

„За мен емоцията е много силна - с тази програма, с тези концерти. Първоначално бях раздвоена. Мислех, че моята роля в ситуация, в която хората се борят за живота си, като музикант, не би трябвало да е голяма и не е важна, и аз не би трябвало да се бъркам в работата на докторите. Но понеже това започна като идея на докторите, самите доктори ни помолиха да свирим за пациентите (и пациентите се съгласяват преди всеки концерт, или ако са в безсъзнание, на инхалатори и на машини, техните роднини се съгласяват за тях), в този случай аз започнах да усещам това клише, което ние познаваме – че музиката е много силен език, че може да променя и да прави добро. Наистина започнах да го усещам това чрез тези концерти, чрез реакциите, които вече чухме от докторите, че пациентите са много щастливи и са страшно благодарни. И вече имаме случаи на пациенти, които са се възстановили достатъчно да могат да дишат сами. Те казват, че тези концерти са им били като малка доза щастие и любов в ежедневието им“, сподели пианистката.

Анна Петрова е учила в Пловдив, завършила е висше музикално училище в Ню Йорк, има докторска степен от 2016 година. Оттогава преподава в различни американски университети, в момента е преподавател в Университета в Луивил. От дома си в Кентъки Анна работи по болничната инициатива съвместно с колега музикант, с която миналата година са изнасяли концерти в България. „Работихме с бежанци в Овча купел и в Харманли чрез нашия проект „Новите гласове“ за подкрепа на бежанците по света." 

"Заедно с Моли дойде мъжът й, който свири на чело. Моли свири на виола. Двамата живеят в Ню Йорк. Вече два месеца прекарваме карантината си тук и всъщност тук започнаха тези концерти за пациентите, болни от Covid“, уточни Анна Петрова, която вярва, че в случая влияе не толкова музиката, колкото контактът с болните, които са абсолютно изолирани и нямат право на човешки допир.

Понякога свирим концерти над 50 минути, над 1 час и говорим на пациентите, осигуряваме им единствения човешки контакт“, допълни пианистката. Репертоарът е доста голям. Състои се предимно от класика, но са включени и популярни парчета на „Бийтълс“, както и химни, близки до сърцата на американците.

Заради правата на пациентите визуален контакт не се осъществява, но Анна Петрова усеща връзката като „много ценна, много истинска и много човешка, много чиста“.

„Има я обратната връзка, дори да не можем да се видим. Чувстваме все едно, че сме при тях в стаята“, казва Анна Петрова.

„Много са емоционални концертите. Винаги се разстройваме. В началото беше трудно за Моли и за мен. Винаги се разплакваме и след като свършим концертите и затворим телефона от нашата страна тук, в Кентъки, атмосферата е променена в къщата.“

Предстои репертоарът, който вече е изпълняван за пациенти, да бъде показан и в рамките на благотворителен концерт чрез голяма музикална платформа без ограничения за публиката.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40