Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На работа след карантина

Платформа предлага обучение в ключови компетентности онлайн

Така изглежда офисът в холандска компания след ограниченията заради Covid-19.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Връщането на работа в офиса след карантина и социална изолация идва на дневен ред след отмяната на извънредното положение. Огромна част от хората сега или работят дистанционно от вкъщи, или са в продължителен платен и неплатен отпуск. 

Агенцията по заетостта започна инициатива в помощ на всеки, който иска да направи нещо полезно за себе си, докато е още у дома и се подготвя за плавно завръщане на работа. 

Не е тайна, че връщането на работа дори след отпуск или почивка изисква време за пренастройване. Днес стресът е от доста по-различно естество, защото включва несигурност - какво от стария модел на работа ще се запази и какво ще се промени на работното място.

"Всяка една неяснота в психологически аспект, това, което най-много плаши хората, е липсата на сигурност. Ние се адаптираме много по-лесно към много неприятни неща, но ако знаем точно какви са и къде са им границите, колко време ще продължи, какво точно ще трябва да понесем", коментира в предаването "Хоризонт до обед" психологът доц. Маргарита Бакрачева.

Освен това сега от първа необходимост е да споделим, да усетим, че се връщаме в позната среда. Необходимостта от социална комуникация като характеристика на групата може да помогне да се възроди процесът в една фирма или организация. Поне седмица ще е нужна, за да се възстанови комуникацията между колеги.

Превърнете престоя вкъщи в предимство, като оползотворите своето свободно време. Изненадайте себе си, близките си, и най-вече своите настоящи и бъдещи работодатели. С този апел Агенцията по заетостта предложи нова инициатива за самоусъвършенстване, докато сме у дома. Платформата MyCompetence е създадена и се поддържа от Българската стопанска камара по проект, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

"Тя е изключително полезна, защото дава възможност да се работи от дистанция, онлайн. Съдържа няколко функционалности. Една от най-важните - това са електронни обучения, около 35 електронни обучения и 9 видеоуроци в различни области, свързани с ключови компетентности в областта на управление на търговията, управление на трудовото представяне, управление на проекти, лидерски умения, управление на качество", поясни ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара Томчо Томов.

Осигурена е връзка с 14 международни платформи на обучение на чужд език. Обучението продължава 14 часа, завършва с електронен тест, завършилият успешно получава електронен сертификат, че е завършил съответното обучение. 

Регистрирани са 2 милиона и 500 хиляди потребители на системата. Около 70 хиляди са постоянните ползватели.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00