Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На работа след карантина

Платформа предлага обучение в ключови компетентности онлайн

Така изглежда офисът в холандска компания след ограниченията заради Covid-19.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Връщането на работа в офиса след карантина и социална изолация идва на дневен ред след отмяната на извънредното положение. Огромна част от хората сега или работят дистанционно от вкъщи, или са в продължителен платен и неплатен отпуск. 

Агенцията по заетостта започна инициатива в помощ на всеки, който иска да направи нещо полезно за себе си, докато е още у дома и се подготвя за плавно завръщане на работа. 

Не е тайна, че връщането на работа дори след отпуск или почивка изисква време за пренастройване. Днес стресът е от доста по-различно естество, защото включва несигурност - какво от стария модел на работа ще се запази и какво ще се промени на работното място.

"Всяка една неяснота в психологически аспект, това, което най-много плаши хората, е липсата на сигурност. Ние се адаптираме много по-лесно към много неприятни неща, но ако знаем точно какви са и къде са им границите, колко време ще продължи, какво точно ще трябва да понесем", коментира в предаването "Хоризонт до обед" психологът доц. Маргарита Бакрачева.

Освен това сега от първа необходимост е да споделим, да усетим, че се връщаме в позната среда. Необходимостта от социална комуникация като характеристика на групата може да помогне да се възроди процесът в една фирма или организация. Поне седмица ще е нужна, за да се възстанови комуникацията между колеги.

Превърнете престоя вкъщи в предимство, като оползотворите своето свободно време. Изненадайте себе си, близките си, и най-вече своите настоящи и бъдещи работодатели. С този апел Агенцията по заетостта предложи нова инициатива за самоусъвършенстване, докато сме у дома. Платформата MyCompetence е създадена и се поддържа от Българската стопанска камара по проект, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

"Тя е изключително полезна, защото дава възможност да се работи от дистанция, онлайн. Съдържа няколко функционалности. Една от най-важните - това са електронни обучения, около 35 електронни обучения и 9 видеоуроци в различни области, свързани с ключови компетентности в областта на управление на търговията, управление на трудовото представяне, управление на проекти, лидерски умения, управление на качество", поясни ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара Томчо Томов.

Осигурена е връзка с 14 международни платформи на обучение на чужд език. Обучението продължава 14 часа, завършва с електронен тест, завършилият успешно получава електронен сертификат, че е завършил съответното обучение. 

Регистрирани са 2 милиона и 500 хиляди потребители на системата. Около 70 хиляди са постоянните ползватели.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27