Часове преди края на извънредното положение депутатите окончателно ще гласуват в какви условия да продължи да функционира държавата след 13 май.
В продължение на два месеца живяхме в безпрецедентни условия на извънредно положение заради коронавируса - политическо решение, което обедини за първи политиците у нас от дълго време насам, и което мнозинството българи посрещна одобрително - поне това показваха данните на социологическите проучвания. Какви са изводите и анализите за периода на извънредното положение и луташе ли се страната ни между неизвестното и проба-грешката?
"И съм развълнуван, и съм горд от българския парламент, от това, че в един тежък момент можем да мислим преди всичко за народа си". С тези думи на 13-и март премиерът Бойко Борисов изрази задоволството си при пълната подкрепа в пленарната зала сред управляващи и опозиция на предложението на кабинета за въвеждане на извънредно положение.
"Искаме за един месец това извънредно положение, то ни е нужно главно за недисциплинирани хора, които които разнасят заразата". Но месеците станаха два, а за повече властта и не посмя, защото все повече се надигаха гласове как гладът ще победи страха - подети от държавния глава Румен Радев.
Въпреки критиките и престрелките между "Дондукотв" 1 и "Дондукотв" 2 - правителството удържаше ситуацията, колкото можеше, народът живееше с брифингите на председателя на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски, а здравното министерство издаваше заповед след заповед.
Извънредното положение постави планинския курорт Банско под карантина, последваха редица ромски махали в страната. КПП-та на областните центрове проверяваха автомобилите. Празниците обаче се оказаха по-силни от ограниченията и не спряха българите. Стотици хиляди декларации препълниха канцелариите на полицейските управления - сред тях и много фалшиви. Столицата остана затворена за нарушителите на строгите пропускателни мерки, но за кратко. Кучетата с предимство се разхождаха в паркове, църквите не затвориха врати.
Социолозите отчитаха подкрепата за предприетите противоепидемични мерки от властта, но и страховете на хората за работата и доходите. В обществото все повече се надигаше гласът на такива, които отричат съществуването на коронавируса.
Политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд" очерта тезата, че ако оперираме с думите от политическото поле, в страната са се очертали, образно казано, две политически партии - тази на председателя на оперативния щаб Венцислав Мутафчийски, която наложи мерките, и на доц. Атанас Мангъров, председател на Медицинския експертен съвет към правителството, чийто образен електорат е по-скоро скептичен към вируса.
Типично българският хумор надделя и социалните мрежи преляха от колажи и шеги, олицетворяващи категоричността за мерките, но шегата настрана. След 13 май българите продължаваме да живеем под строги правила за карантина, следене на трафични данни, с маски на закрити обществени места, на социална дистанция и в очакване на евентуално обявяване на "извънредна епидемична обстановка".
Репортаж на Виолета Ашикова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Министерството на отбраната предлага промени в Закона за отбраната, които да позволят във военните професионални колежи да се обучават и цивилни. Цивилните в двата професионални сержантски колежа ще се наричат "колежани". Те ще могат да учат професионално направление "Военно дело и отбрана" за нуждите на Министерството на отбраната (МО) и на..
Скептицизмът към приемането на еврото се дължи почти изцяло на страха от повишаване на цените. Този страх е съвсем резонен. Имате хроничен проблем с високите цени от 2-3 години, към който се добавят притеснения на гражданите, че този процес ще се засили . Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център..
Синдикалните федерации по земеделие и гори към КТ "Подкрепа" и КНСБ организират протестен митинг на 10 юли, на главен път Е-79, в района на Кресна. Протестът е заради неизпълнена договореност от края на юни с министъра на земеделието Георги Тахов за увеличение на възнагражденията. На 7 юли се проведе втора среща с директорите на шестте..
Бившият директор на ЦРУ Джон Бренън и бившият директор на ФБР Джеймс Коми са обект на криминално разследване за потенциални нарушения, свързани с водени в миналото разследвания на твърденията за руска намеса в американските избори през 2016 г. Новината беше съобщена от "Фокс нюз", като медията твърди, че настоящият директор на ЦРУ Джон..
Локализиран е пожарът край архитектурния резерват Арбанаси и местността "Гарга Баир" до Велико Търново. Има няколко огнища, чието гасене продължава. Днес военни хеликоптери няма да се включват. Около 250 огнеборци, военни, горски и доброволци участваха в потушаването на пожара, който обхвана 850 декара, от които половината са гори. Гасенето на..
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна..
"Всяка такава промяна води до неудобство и усещане за несигурност. Подобна е била ситуацията и преди въвеждането на валутния борд – отново страхове, несигурност, нюанс между по-възрастни и по-млади хора." Това каза пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика, след окончателното одобрение за влизането на България..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..