Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екипът на театъра в Кюстендил е на трудовата борса

Общинската хазна е празна, освобождават театралите в кризата

Общинският театър в Кюстендил
Снимка: Общински театър Кюстендил

Кюстендилският театър, редом с други културни звена, е сред първите засегнати от кризата, породена от разпространението на коронавируса.

Целият екип на театъра без директора, който е и общински съветник - Чавдар Ненов, или общо 24 души, вече са на трудовата борса от 8 май

Досега са съкратени около 170 общински служители и това е само първата вълна на освободени от работа. В някои от общинските структури ще работят на 4-часов работен ден.

Кюстендилската хазна е празна - с 1 300 000 лева по-малко са постъпленията от местни приходи в сравнение с април миналата година.

Мярката всички от театъра да отидат на борсата се възприема като драстична и нещо, което е трябвало да бъде предотвратено. Според кмета на града Петър Паунов обаче това развитие е било неизбежно. 

Потърпевшите - актьори, сценични работници, администрация, не желаят да коментират неприятната ситуация.

"Неприятна е историята. Има колеги, които дори не са навършили една година, откакто са назначени. Нещата не зависят от нас, общината е бедна, пред фалит", казва актрисата Адриана Петрова.

Болезнено преживява всичко и директорът на театъра Чавдар Ненов.

"След като за общинските театри държавата не предприе никакви финансови мерки и финансови помощи, ние нямахме друг избор. От местните приходи идват парите за издръжки и за заплати. Така се получи, че в този момент е съвсем разбираемо, услугите са забранени, хората не бързат да плащат данъци и такси", каза Чавдар Ненов.

Директорът на театъра изрази очакване от септември или октомври културната институция да започне работа с пълен актьорски състав.

Друга е участта на градския театър "Невена Коканова" в Дупница. Няколко години директор там беше актьорът Славчо Пеев, сега той е художествен ръководител. Дупнишките театрали очакват по-добро решение - да ги финансират по схемата 60/40.

"Аз много, от 2-3 години съм мислил за Кюстендилския театър и мисля, че там ръководството не взе правилните мерки, не направи правилните неща, не направи  това, което трябва да направи с публиката. В Кюстендил има публика, ние сме играли в Кюстендил и трябва да ви кажа, че сме невероятно доволни от хората и те приемат всичко хубаво с чисто сърце", коментира ситуацията Славчо Пеев. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..

публикувано на 23.11.25 в 07:45
Деца рисуват за деца

"Деца рисуват за деца" в помощ на болница ИСУЛ

Българската патриаршия при Българската православна църква и тази година провежда своята благотворителна инициатива за подкрепа на деца в нужда. В рамките на кампанията „Деца рисуват за деца“ се събират средства чрез закупуване на детски рисунки, като всички постъпления ще бъдат дарени на Клиниката по уши, нос и гърло при УМБАЛ „Царица Йоанна –..

публикувано на 23.11.25 в 05:30

Тетяна Шевчук: Без решителни мерки против корупцията политическата криза в Украйна ще ескалира

Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица вече на само от Русия, която настъпва и руши все по-неудържимо, но и от Съединените щати, които..

публикувано на 22.11.25 в 11:52
Михаил Крутихин

Михаил Крутихин: Русия ще намери нови купувачи за петрола си

Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато Кремъл и Киев се произнесат окончателно по плана ( Путин го одобри снощи само като основа за преговори)..

публикувано на 22.11.25 в 10:39
Рая Раева

Рая Раева: Проблемът с домашното насилие продължава да се задълбочава

Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР директор "Комуникации и кампании" в организацията Рая Раева : " Проблемът с домашното насилие и..

публикувано на 21.11.25 в 13:45
Грозделина Георгиева

Грозделина Георгиева за откриването на Музея на ютията в Пловдив

Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник  Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше, направляваше ни, за да се изпълни и една негова мечта, защото, освен че човекът е събирал наистина  над..

публикувано на 21.11.25 в 13:17