Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли рестарт на икономиката и начина на мислене

IT браншът ще търси хора и от други сектори, освободени заради кризата

Дигиталните инструменти вече са по-видими за държавата, бизнеса и потребителите

Кризата направи по-видими редица дигитални решения и възможности.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

IT секторът в режим Covid-19 - има светлина в края на тунела: в това са сигурни много специалисти от дигиталната индустрия. IT браншът сега има интерес да взема хора дори и от сектори, спрели своята работа заради коронавируса, стана ясно на онлайн дискусия, организирана от DevStyleR - медия за новините от IT индустрията и всичко, което интригува софтуерните разработчици и специалисти.

Нищо няма да е както преди, казва Евгени Йорданов, който работи в компания, разработваща софтуер за електронна търговия. Той определя Covid-ситуацията като „black swan“ момент. „Или „черния лебед“, както се казва. Такива са моменти като кризата 2008-а година, които помагат и рестартират по някакъв начин икономиката и начина на мислене на хората. Да се замислят за това какво ни дава в момента интернет.“

Само 6-7% от над 250-те хиляди регистрирани в НАП и търговския регистър фирми са дигитално представени, дава пример Йорданов. Процентът е много по–голям в другите държави. Трябва да мислим за алтернативни варианти и начини да можем да правим и бизнес и по време на тази криза, убеден е той.

Това е въпрос на манталитет. Наличието на смартфон в ръка не ни прави дигитално общество, а просто ползватели, които даже не знаят как да се възползват от ситуацията, подчертава Евгени Йорданов и изтъква положението в силно дарения от кризата туристически сектор.

Туризмът ни е изключително, изключително назадничав бизнес, който не се обръща и не ползва в голямата си част и инструментариума, който му е - пръстите му на телефона, на ръката. Като Booking, като Airbnb, като други инструменти или някакви други платформи. Тези инструменти, голяма част от тях са световно достъпни, но просто не се използват“, коментира Йорданов.

Наложният платеж например допреди кризата е бил основен начин на плащате. От началото на Covid-ситуацията има промяна, обяснява Евгени Йорданов.

„Допреди кризата между 86 и 90% от транзакциите, случващи се в България, се изпълняваха чрез т.нар. наложен платеж. В момента е намалял до едни 60%, долу-горе. Което е един драстичен ръст в рамките на един месец, с години се опитваме да го борим това нещо и да падне този наложен платеж, защото наложният платеж е символ не само на невярата на българите в банковата система или в картите, но и същевременно невярата в отсрещния човек, с който ти работиш, търговец, от който ти се опитваш да си купиш. Какво остава за по-иновативни неща! Не може с лека ръка просто ей така да щракнем с пръсти и това да се промени от днес за утре. Този процес ще отнеме време.“

А когато това се случи, IT секторът трябва да е готов. Марио Пешев, който управлява WordPress агенция, смята сегашното време за идеално за започване на работа в IT сектора.

„Виждам определено много повече търсене, което индикира две неща. Хора, работили в индустрии, които не залагат до такава степен на сигурност, а вече са загубили работните си места и търсят по-активно работа. Същото нещо се отнася и за стажантите. Вече има малко по-малък избор на места, на които могат да стартират работа. Както IT фирмите се адаптираха за отрицателно време в това да работят дистанционно, така вече доста повече и начинаещи, и по-опитни кадри знаят, че търсенето на работа дистанционно е по-очаквано и от двете страни, по-възможно е и са по-отворени да търсят работни възможности под една или друга форма в цялата страна.“

Герман Гачевски от 12 години притежава софтуерна фирма. Сега може да си позволи да наеме повече хора дори и от други индустрии. Твърди, че това внася „голям нормалитет“ и призовава повече хора да се ориентират да наемат работещи от други индустрии.

„Така че нека тези хора да не се обезкуражават. Преди 13 години първият служител, който наех, беше сезонен работник - ски учител по Банско, спасител на плажа на българското Черноморие. Той продължава да бъде най-дълго задържалият се служител.“

Гачевски прогнозира, че най-много ще се търсят специалисти по дигитален маркетинт и мрежови специалисти.

Вихрен Славчев, чиято фирма се занимава с информационна сигурност, обработка на данни и облачни технологии, е убеден, че тясната специализация не върши работа. Търсят се мултифункционални служители.

„Не е задължително винаги да бъдат взаимозаменяеми, но мултифункционални, тоест един човек трябва да може да изпълнява няколко неща. Много тясната специализация може да доведе до изключително добри резултати в една област, която, когато отпадне, вече нямаш какво да правиш.“

Работа за IT сектора винаги ще има, обяснява Вихрен Славчев. Както учителите и медиците могат да се адаптират към онлайн обучение и телемедицината, така и IT секторът може, допълва той.

„В момента ще ти даде възможност да видиш колко пък от тези хора, които ще ти дойдат онлайн, изведнъж ще се окажат много способни. И ще можеш да работиш с тях, и въпреки това компанията да отделя по-малък ресурс. При положение, че всичко в момента става дигитално, и нашата индустрия ще трябва да бъде проводник на всички останали, които ще оперират. Особено пък за софтуерния бранш. При положение, че здравеопазване, търговия, образование ще минат върху софтуерни продукти, работа за софтуеристи винаги ще има“, коментира Вихрен Славчев. 

„Колкото и консервативни да са нашите общини и хората, които са на правителствено ниво, те много се отвориха към това да използват технологиите. Когато се отиде при тях проактивно и им се каже каква е ползата от тази технология, някак си кризата стимулира недоверието да се парира малко и да се адаптират технологиите“, смята той.

Обществото се обърна към технологиите и вече не гледа на тях като на разход, такава промяна отчита Вихрен Славчев. „Аз, като IT, минал през различни организации - винаги гледаха на мен като на разход. В момента на IT се гледа като на един проводник, който всъщност ще може да свърши работата, да я свърши много по-лесно, по-автоматизирано, бързо.“

Различните гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10
Проф. Христо Пимпирев

Подготовката за 33-ата антарктическа експедиция е в последен етап, очаква се корабът да отплава през ноември

Българският антарктически институт организира двудневен семинар, който ще се проведе на 25 и 26 септември в Ахелой. Темата е "Силни страни. Предизвикателства пред научното и логистично сътрудничество на балканските страни в полярните региони". Председателят на института проф. Христо Пимпирев подчерта пред БНР, че това е първа по рода си работна..

публикувано на 23.09.24 в 08:43