Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Люцканов: Светът няма да се промени след пандемията

Противоепидемичните мерки обезсмислят чудния свят на театъра

Владимир Люцканов
Снимка: БГНЕС

Тази вечер Младежкият театър "Николай Бинев" ще излъчи онлайн емблематичната постановка "Кухнята" по пиесата на Арнолд Уескър. Повече от 40 години след като баща му поставя пиесата на сцена, Владимир Люцканов отново режисира това заглавие, което попада в афиша през 2015 година. Определя като емоционално и професионално предизвикателство „30 души да бъдат организирани в една театрална машина, на сцената на един театър", но си признава, че е субективен и си обича този спектакъл.

Относно излъчванията онлайн мненията се люшкат от „Осанна!“ до „Разпни го!“, моето е някъде по средата, каза Владимир Люцканов в предаването "Хоризонт до обед".

Когато всичко ни е забранено и не можем да практикуваме професията си, тези онлайн излъчвания някак си ни правят живи или казват: „Ние сме тук още, ние сме на картата. За мен те имат стойност. Когато всичко друго ни е отнето, по-добре така, отколкото без нищо.“

Кои са сърдитите млади хора днес и различни ли са те от онези в пиесата на Арнолд Уескър?

Те се увеличават с всяка изминала година – сърдити млади хора, които да се бунтуват срещу света, в който живеем. Сега имаме да се сърдим за много, много неща и според мен сърдитите млади хор вече не са сърдити млади хора, а са сърдити хора. Защото светът, в който живеем, начинът, по който сме принудени да съществуваме, поставя много повече въпроси и дава много по-малко отговори“, коментира Люцканов.

„Тази епидемия, пандемия или каквото и да е друго даде време на много хора да преоценят начина, по който съществуват самите те и начина, по който светът съществува. Далече съм от романтичната мисъл, че като изчезне тази пандемия, светът ще се промени за добро и всичко ще стане великолепно, хората ще си дадат сметка как, забързани, гонейки живота си, пропускат много по-важна част от този живот. Човек е устроен по този начин. Той е вид животно и ще продължи да руши, така както лъвът ще продължи да разкъсва антилопи. Тоест светът ще се върне, и то според мен не много бавно, към същия начин на живот отпреди пандемията.“

Вратите на театъра остават затворени за представления на закрито най-рано до 1 октомври, изтъкна директорът на Младежкия театър Владимир Люцканов. Той нарече притеснително изискването представленията на открито да се провеждат при 30% запълняемост на местата и с противоепидемични мерки.

Хората, които ходят на театър, ходят, за да попаднат в друг свят. А изведнъж, когато те влязат в една зала, в която трябва да са може би дори с маски и когато гледат само камерни представления и артистите на сцената също трябва да спазват тези мерки, когато трябва да влизат като на пазар от едно място, пък да излизат на друго, когато трябва да стоят през стол или през ред, до голяма степен според мен се обезсмисля попадането им в чудния свят на театъра“, изтъкна Владимир Люцканов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50