Всички подобни кризи минават през различни етапи, които се познават добре. Минаваме класически през тези етапи – не само България, но и всички страни по света, каза психологът в предаването „Хоризонт до обед“.
„Понеже вече преминахме пик на кризата, сплотяването, дори героизма на някои хора, които даваха пари или се записваха доброволци, сега влизаме в тази фаза, която най-общо се нарича отрицание – когато започва да се поставя под съмнение дали мерките, които са предприети на световно ниво или ние сме предприели, по някакъв начин са отговаряли реално на изискванията. Фазата е нормална, нормално е да се стигне до това“, отбеляза Игов.
Когато през 80-те години в България са се появили първите няколко десетки души, заразени от СПИН в Бургас, той е бил част от екипите, които са се опитвали да овладеят ситуацията с моряците, без да се дава гласност на случващото се. Тогава успели да овладеят първоначалното напрежение, но след няколко месеца в семействата на заразените имало и други разболели се. „Въпреки че им беше обяснено, въпреки че им беше разказано подробно как да се пазят, каква е епидемията, какво може да се случи с тях. Цитирам думите на една жена, която през сълзи тогава ми казваше: ама нали го виждам, той е здрав, прав, нищо му няма, докторите нещо объркаха. И буквално се обрече на смърт с тази фаза на отрицание.“
Когато се смени моделът и вместо на училище си у дома, се губи умението за концентрация, изтъкна Иван Игов относно предстоящите изпити и мотивацията на учениците за тях след продължителното дистанционно обучение.
В желанието на зрелостниците да имат изпращане в училищния двор, каквато е традицията, психологът вижда „един от най-острите психологически проблеми по време на криза“ или в случая на пандемия – загуба на контрол върху личния живот. „Нормално е да искаш образно да се върнеш към нормалност с отделните белези за това.“ Психологът обаче съветва завършващите „да отложат това празнуване за наесен“, когато вече ще знаят къде ще учат и ще има с какво да се похвалят. „Празникът може да продължи тогава и да продължи истински. Докато сега ще е някакъв празник с маски.“
Наблюденията върху други подобни кризи по света и статистиката от тях показват, че месец-месец и половина след връщането към нормалност при немалък процент от хората – около 12% по-тежки случаи до 35-36% при по-леките случаи, започват да се проявяват симптоми на т.нар. посттравматичен стрес.
„То е като с адреналина. Ако сте участвали в пътен проблем, знаете как адреналинът ви кара да се мобилизирате, след това целият човек се разтреперва и дори отпада. Има такъв ефект, този ефект е изследван.“
„Нормално е децата ни да изпитват безсъние, напрежение. Вчера по телефона една клиентка говореше за това, че 8-годишното й дете не иска да свали маската и ръкавиците дори вкъщи, така че ще имаме и такива случаи“, допълни Иван Игов.
Психологът препоръчва да се хванем „за ценното, за сигурното, за онова, с което сме изпитали приятни чувства по време на пандемията и да продължим“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..